Pages in topic:   < [1 2 3 4] >
Türkiyede Çevirmenlerin Vergi Yükümlülüğü
Thread poster: dark blue (X)
Adnan Özdemir
Adnan Özdemir  Identity Verified
Türkiye
Local time: 13:27
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
Pekiiii, ben niye bu kadar inat ettim? Apr 15, 2016

Değişik nedenler sayabilirim... bunca yeni deneyim edindim; araştırmayı yeniden öğrendim. Zaten çocukluğumdan beri "dirençli" bir insanım. Gerektiğinde "bir şeylere karşı direnmek" bende bir gelenek açıkçası...

Bildiklerimi-deneyimlerimi-başımdan geçenleri buraya da yazmak kısmet oldu. Bunun parasal hazdan da hazcıl bir etkisi var. Yoo yoo özezer (mazoşit) değilimmm

Marjinal
... See more
Değişik nedenler sayabilirim... bunca yeni deneyim edindim; araştırmayı yeniden öğrendim. Zaten çocukluğumdan beri "dirençli" bir insanım. Gerektiğinde "bir şeylere karşı direnmek" bende bir gelenek açıkçası...

Bildiklerimi-deneyimlerimi-başımdan geçenleri buraya da yazmak kısmet oldu. Bunun parasal hazdan da hazcıl bir etkisi var. Yoo yoo özezer (mazoşit) değilimmm

Marjinal faydası çoookkkk yüksek be ağbiiii
Collapse

Adnan Özdemir
Türkiye
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
Evet, doğrudur... Apr 15, 2016

M.Bakanlığı'nın yurtdışı eşdüzey örgütlerle de anlaşmaları ve işbirliği çalışmaları var. Bir keresinde kestiğim proforma faturanın Alman maliyesi tarafından "kim bu adam" diyerek aratıldığını gördüm. IP numarasını bu adreste http://www.melissadata.com/lookups/iplocation.asp aratınca "Finanzamt Karlsruhe" (Karlsruhe Defterdarlığı-Vergi Dairesi) ISP ... See more
M.Bakanlığı'nın yurtdışı eşdüzey örgütlerle de anlaşmaları ve işbirliği çalışmaları var. Bir keresinde kestiğim proforma faturanın Alman maliyesi tarafından "kim bu adam" diyerek aratıldığını gördüm. IP numarasını bu adreste http://www.melissadata.com/lookups/iplocation.asp aratınca "Finanzamt Karlsruhe" (Karlsruhe Defterdarlığı-Vergi Dairesi) ISP adresini gördüğümü anımsıyorum. Bankacılık ve finans haricinde Türkiye ile Avrupa ülkeleri arasında; kara para aklamanın takibi vb. konularda da iki taraflı ve uluslararası sözleşmeler de var...

Finans konusu çok derin ve emin olun sandığınızdan daha yakından izlenebilirsiniz yetkili kurumlar tarafından: Özellikle şüpheli kredi kartı harcamaları- banka hesap hareketleri -alışverişler, bir şekilde ispiyonlanan kişilerin harcamaları bile izlenmekte...

Türlü pis işleri-kirli amaçları için "tercümenin" adını bile kullananlar var.

Vergi vermeyenlere anında müdahale etmemeleri inanın edemediklerinden değil. Bekletme nedenleri; biriktirme, gönüllü vergi mükellefi olma isteğini bekleme, sırasına koyma; vergi kayıplarını toplu planlı yakalama gibi güdüler içerebilir!!!

Ben dikkat diyorum. Dikkat!!!]

[Edited at 2016-04-16 09:39 GMT]
Collapse

Adnan Özdemir
Türkiye
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
Bir de adamlardaki "fişleme" sistemi müthiş Apr 15, 2016

Taa bir zamanlar işlettiğim büroya ortak gösterdiğim rahmetli babamın bile hala 20 küsür yıl önceki vergi numarası kayıtlı duruyordu. Demekki eski sistemleri de yenisine aktarmışlar...

[Edited at 2016-04-16 12:45 GMT]

Adnan Özdemir
Türkiye
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
Defterdara Apr 15, 2016

- Kitap yazıyorum alman piyasası için belki milyon avro kazanacağım, onu da bulabilecek misiniz heee dedim

Defterdar: Hiç merak etmeyin Adnan bey, her türlü alırız vergiyi dedi...

Yıl kaçtı ki? Yılı düzeltiyorum: Yıl 2013 imiş bu muhabbet döndüğünde...

EKLEME: Türkçe forumdaki Çevirmenin Edebiyat Köşesindeki "Memur Hüso" şiirim defterdar beye yazılmıştı ve �
... See more
- Kitap yazıyorum alman piyasası için belki milyon avro kazanacağım, onu da bulabilecek misiniz heee dedim

Defterdar: Hiç merak etmeyin Adnan bey, her türlü alırız vergiyi dedi...

Yıl kaçtı ki? Yılı düzeltiyorum: Yıl 2013 imiş bu muhabbet döndüğünde...

EKLEME: Türkçe forumdaki Çevirmenin Edebiyat Köşesindeki "Memur Hüso" şiirim defterdar beye yazılmıştı ve şiiri kendisine okumuştum. Şiiri beğenmişti ve kendisinin de şiir yazdığını ama şiirlerini kitap olarak bastıracak bir yayınevi bulamadığını söylemişti...Bu da böyle bir anımdır işte.

[Edited at 2016-04-16 08:51 GMT]
Collapse

Adnan Özdemir
Türkiye
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
müfettişler-defterdar-vergi dairesi müdüresi-gelirler müdürü ve 10'larca çalışanla papaz o Apr 16, 2016

Benim işlemlerim müfettişlerden (2 aşamada 2'şer müfettiş) ; cezalara; tartışmalara, uzlaşmalara; uzlaşmayı bozmaya; tekrar uzlaşmaya; filan derken nereden baksam bir 4 yıl beni meşgul etti. Niye 4 yıl derseniz bunun en az 2 yılını ben uzattım, bilgimi çoğaltmak + inat+ alışkanlık yaptı. Önceleri defterdarlık-vergi dairelerinin semtinden bile geçmek istemezdim. Şimdi çalışanlarına takılmaktan kendimi alamıyorum... Demek(ki) bende gizli bir Maliye fobisi varmı... See more
Benim işlemlerim müfettişlerden (2 aşamada 2'şer müfettiş) ; cezalara; tartışmalara, uzlaşmalara; uzlaşmayı bozmaya; tekrar uzlaşmaya; filan derken nereden baksam bir 4 yıl beni meşgul etti. Niye 4 yıl derseniz bunun en az 2 yılını ben uzattım, bilgimi çoğaltmak + inat+ alışkanlık yaptı. Önceleri defterdarlık-vergi dairelerinin semtinden bile geçmek istemezdim. Şimdi çalışanlarına takılmaktan kendimi alamıyorum... Demek(ki) bende gizli bir Maliye fobisi varmış. Yenmiş oldum. Az şey mi be...

Ben kaldırabildim; çok olaylı bir süreçti (insafsız-aşırı miktarda orantısız güçlü mali yaptırım uygulamak istemelerine karşı geldim açıkçası)...

Herkes kaldırabilir mi? Bunu da bilemiyorum. Kağıt üzerinde yazılan cezalar ohoooo kaç liraları buldu (buraya yazmayayım bunu, uçuklatabilir. Ödeyeceğim ve taksitlendirdiğim cezalar da hiç az değil; normal bir 0 araba alınabilir (ben almam o ayrı da).

İşte bakın edindiğim deneyimlerimi de paylaşıyorum. Bir nebze örnek olabilmek; yol gösterebilmek isterim elimden geldiği kadar. Hiçbir meslektaşımın zor duruma düşmesini istemem açıkçası. Sorusu olan olursa, Mali Müşavir arkadaştan da yardım alarak gerekeni yazarım buraya, yeter ki sormaktan çekinmeyin. KİTABİ bilgiler ayrı, uzmanı ayrı, deneyim yine ayn birşey. Unutmayalım.

Şimdilerde "devlet" uygulamalarına karşı kendimi daha güvende hissediyorum. Vergimi veriyorum arkadaş! Gerektiğinde hangi kademe memur olursa olsun; bazen şöyle bir ! hoyyyyyyttttttt ! narası atıyorum.

[Edited at 2016-04-16 12:44 GMT]
Collapse

Adnan Özdemir
Türkiye
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
Bir arkadaşımız... Apr 16, 2016

"böyle mi yoksa öyle mi yaşamak daha güzel sizce" gibi bir soru sormuş....

Böyle yaşamak daha güzel. "Toplumsal sorumluluğumun" ayırdına varmış oldum. Bu ülkenin yoksullarından da alınan vergilerle (dolaylı vergiler ve özellikle KDV-- alışveriş yapan herkesten alınıyor) oluşturulan kaynaklardan beslenen üniversitelerinde ve diğer okullarında okuduk en basitinden. Topluma bir şeyleri geri veremezsem Ermenekli Recep Gökçe amcamız gibi "yoksulluk" içind
... See more
"böyle mi yoksa öyle mi yaşamak daha güzel sizce" gibi bir soru sormuş....

Böyle yaşamak daha güzel. "Toplumsal sorumluluğumun" ayırdına varmış oldum. Bu ülkenin yoksullarından da alınan vergilerle (dolaylı vergiler ve özellikle KDV-- alışveriş yapan herkesten alınıyor) oluşturulan kaynaklardan beslenen üniversitelerinde ve diğer okullarında okuduk en basitinden. Topluma bir şeyleri geri veremezsem Ermenekli Recep Gökçe amcamız gibi "yoksulluk" içinde yaşayan insanların yüzüne bakamam ben açıkçası...

Vergisiz kazancım çok bereketsizdi, bazen endişelenirdim bu maliyeciler enseleyebilir mor renkli sevgili avrocuklarımı diye...

Şimdi, cam gibi şeffaf yaşıyorum. Mutluyum ağbi. "Yoksullara" karşı da vicdanım daha rahat...

[Edited at 2016-04-16 13:34 GMT]
Collapse

Selma Dogan
Selma Dogan  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
Teşekkürler... Apr 17, 2016

M.Ali bey, detaylı bilgilendirmeniz için teşekkür ederim.

Adnan Özdemir
Türkiye
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
Eski bir gazete haberi -> "Maliye'den sanal takip atağı!" Apr 19, 2016

--Alıntıdır

23 milyarlık e-ticaret'e 'menşei' takibi başlıyor. Maliye Bakanlığı 10 yılda yaklaşık 100 kat artan elektronik ticaretteki vergi kaybını önlemek için kolları sıvadı

Ahmet Kıvanç / Gazete Habertürk 23 Mayıs 2012 Çarşamba
------------------------------------------------------------------

Elektronik ticaret yapan şirketlerin çoğunun faaliyet merkezinin yurtdışı olması nedeniyle vergi ödememeleri üzerine Mali
... See more
--Alıntıdır

23 milyarlık e-ticaret'e 'menşei' takibi başlıyor. Maliye Bakanlığı 10 yılda yaklaşık 100 kat artan elektronik ticaretteki vergi kaybını önlemek için kolları sıvadı

Ahmet Kıvanç / Gazete Habertürk 23 Mayıs 2012 Çarşamba
------------------------------------------------------------------

Elektronik ticaret yapan şirketlerin çoğunun faaliyet merkezinin yurtdışı olması nedeniyle vergi ödememeleri üzerine Maliye, Hollanda'dan alacağı yazılımla şirketlerin gerçek merkezini tespit edip vergi kaybı azaltmayı hedefliyor.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek düzenlediği basın toplantısında 2011-2013 yıllarını kapsayan kayıtdışıyla mücadele eylem planı çerçevesinde yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Alınan önlemlerle son yıllarda mükellef sayısında önemli bir artış olduğunu aktaran Bakan Şimşek, 2003 yılında 262 milyon lira seviyesinde olan elektronik ticaret hacminin katlanarak arttığını ve 2011'de 22.8 milyar liraya çıktığını, bunun teknolojik ve hukuki altyapısını güçlendirmek gerektiğini söyledi. Elektronik ticaret konusunda dünyada en iyi uygulamaya sahip ülkelerden biri durumundaki Hollanda'nın deneyimlerinden faydalanmak için e-ticaret konusunda ortak çalışma başlattıklarını kaydeden Şimşek, elektronik ticareti desteklediklerini ama bu sektörü geliştirirken vergi kayıp ve kaçağını minimize etmek istediklerini ifade etti.
Şimşek, geliştirdikleri yazılım bir çok ülke tarafından kullanılmaya başlanan Hollanda'daki sistemle ilgili olarak bir iki toplantı daha yapmaları gerektiğini anlattı.

MALİYE E-TİCARET YAPAN ŞİRKETİ TANIYACAK

Mevcut sistemde Maliye'nin elektronik ticaret yapan şirketlerin yurt içinde mi dışında mı olduğunu takip edemediği ve yurt dışındaki şirketlerden vergi tahsilatı yapamadığı bildirildi. Hollanda'dan sağlanacak yazılımla Maliye'nin elektronik ticaret yapan şirketlerin yurt içinden mi yurt dışından mı faaliyet gösterdiğini kolaylıkla görebileceği ifade edildi.

İNŞAAT VE OTOMOTİVE ON LİNE TAKİP
Bakan Şimşek, otomotiv sektöründe vergi kaybının önüne geçmek için araçların imalat veya ithalatı aşamasından nihai tüketiciye ulaşıncaya kadar tüm aşamalarda Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından elektronik ortamda takip edileceğini belirtti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının da inşaat sektöründeki tüm aktörleri kayıt altına aldığını kaydeden Şimşek, buradan sağlanacak verilerle inşaat sektörünü yakından izleyebileceklerini ifade etti.
Şimşek, Tapu Kadastro Bilgi Sistemi (TAKBİS) sayesinde mevcut 957 tapu dairesinden 950'sinin verilerinin sisteme aktarıldığını, GİB'in artık istediği zaman TAKBİS'ten veri alabildiğini dile getirdi.

Türkiye'de 2002 yılında yüzde 32.4 seviyesinde bulunan kayıt dışı oranının yüzde 27.7'ye gerilediğini belirten Şimşek, önümüzdeki on yılda bunu 5 puan daha indirmeyi hedeflediklerini belirtti.

Şimşek gazetecilerin sorularını yanıtlarken, eleştirilere rağmen elektronik haciz uygulamasına devam edeceklerini, çünkü ödenmeyen o vergide 75 milyonun hakkı olduğunu söyledi.

12.680 YENİ MÜKELLEF KAYDEDİLDİ
Maliye Bakanı Şimşek, Maliye ve SGK olarak eşzamanlı denetim projesi kapsamında 7-21 Mayıs tarihleri arasında 81 ilde 5 bin 551 elemanla sahada ortak denetim yaptıklarını, 391 bin mükellefin denetimi sonucunda bugüne kadar hiç vergi ve sosyal güvenlik kaydı bulunmayan 12 bin 680 yeni mükellefin kayıt altına alındığını anlattı.
Şimşek, bundan sonra da zaman zaman daha büyük ekiplerle ortak saha denetimi yapacaklarını belirtirken, vergi ve sosyal güvenlik priminin tek beyannamede toplanması konusunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile yürüttükleri çalışmanın yarım kalmasından yakındı.

Kaynak: http://www.haberturk.com/ekonomi/teknoloji/haber/744495-maliyeden-sanal-takip-atagi

[Edited at 2016-04-19 07:28 GMT]
Collapse

Adnan Özdemir
Türkiye
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
"Maliye vergi incelemesini artık sosyal medyadan yapıyor!" 15 Aralık 2014 - Apr 19, 2016

--Alıntıdır--

Maliye, sosyal medyayı 6 bin genç çalışanı ile izliyor. İş dünyasının kullandığı Linkedin'de görevini ''genel müdür'' diye yazanların maaşları asgari ücretten gösteriliyorsa o şirket Maliye'nin radarına giriyor

Maliye’nin vergi inceleme elemanı sayısı son 4 yılda 3 binden 10 bine çıktı. Artık Maliye’nin inceleme yöntemleri de değişti. İşin içine bilgisayarlar ve yazılımlar girdi. Bu durum, incelemeleri hızlan
... See more
--Alıntıdır--

Maliye, sosyal medyayı 6 bin genç çalışanı ile izliyor. İş dünyasının kullandığı Linkedin'de görevini ''genel müdür'' diye yazanların maaşları asgari ücretten gösteriliyorsa o şirket Maliye'nin radarına giriyor

Maliye’nin vergi inceleme elemanı sayısı son 4 yılda 3 binden 10 bine çıktı. Artık Maliye’nin inceleme yöntemleri de değişti. İşin içine bilgisayarlar ve yazılımlar girdi. Bu durum, incelemeleri hızlandırdı.

İnceleme elemanları senaryo analizleri şeklinde gelen inceleme emirlerini bilgisayarın belirlediği alanlarda yapıyor.

GENÇ MALİYECİ İNTERNETE BAKAR
Habertürk Gazetesi'nden Rahim Ak'ın haberine göre; bu gelişme sonucu inceleme sayısı üç kat artmış durumda. Büyük şirketler artık her dönem inceleme altında.

Bir de uluslararası bilgi değişimi imkanları da kullanılmaya başlanınca artık vergi kaçırmak bayağı zor hale geldi.
Bu düzenli incelemelerin yanı sıra Maliye’ye yeni gelen 6 bin genç inceleme elemanının teknolojiyi de kullanarak yaptığı ilginç denetim yöntemleri de şirketlere göz açtırmıyor.

Maliye’nin yeni aldığı 6 bin genç inceleme elemanı her şeyden önce incelemeye internetten başlıyor. Google’dan şirketin verilerine bakıyor. Sonraki en önemli kaynak ise genellikle profesyonel iş dünyasının buluştuğu paylaşım sitesi Linkedin.

Danışmanlık şirketi PwC Türkiye Vergi ve Mali Hukuk Hizmetleri Lideri Zeki Gündüz’ün mükelleflerinden birisinin başından geçen olay şöyle:

Şirket incelenirken satışlar üzerinde bir anlaşmazlık yaşanıyor. İnceleme elemanı şirketin çalışanına bir soru yöneltiyor. Şirket çalışanı ''Ben satış yapmıyorum'' diye cevaplıyor. Ancak inceleme elemanı ''Linkedin’de satış elemanı olduğunuzu yazmışsınız'' diye cevap veriyor. Sonuçta inceleme elemanı iddiasını kanıtlıyor, yazıyor cezayı.

RADARA TAKILIRSINIZ
Sadece bir olayla sınırlı değil. Örneğin aynı zamanda Linkedin’de profilinde ‘genel müdür’ yazanların maaşı eğer asgari ücretten gösteriliyorsa genç Maliyeciler bunu buluyor. Şirket Maliye’nin radarına takılıyor. Teknolojik gelişmeye bir başka örnek de artık çalışanlar dışında birisine düzenli ödeme yapıyorsanız mutlaka incelemeye giriyor olmanız. Yapılan incelemelerin sonucu ise belli, ağır ceza.

MÜKELLEF SAYISI YÜZDE 50, CEZA İSE 2 KATI ARTTI
İncelemelerin fiili sonuçlarını ise Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı’nın faaliyet raporunda görebiliyoruz. Son yayımlanan 2013 sonu raporuna göre; incelenen mükellef sayısı yüzde 50 artışla yıllık 71 bin 352’ye ulaştı.

Düzenlenen rapor sayısı 185 bine çıkarak son 2 yıla oranla dört kat arttı. Şirketlerin sadece 2013’te 53 milyar lira daha az gelir gösterdikleri görüldü. Bunun sonucu talep edilen vergi tarhiyatı yaklaşık yüzde 100 artışla 8.5 milyar liraya ulaştı.
Kesilmesi istenen vergi cezasında ise toplam 19 milyar lira ile geçen seneye oranla yüzde 100’ün üzerinde arttı.

Kaynaklar; Posta + Habertürk; http://www.posta.com.tr/ekonomi/HaberDetay/Maliye-vergi-incelemesini-artik-sosyal-medyadan-yapiyor-.htm?ArticleID=258661

[Edited at 2016-04-19 07:22 GMT]
Collapse

Adnan Özdemir
Türkiye
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
"MALİYE SOSYAL MEDYADAKİ DENETİMLERİ SIKILAŞTIRDI" Apr 19, 2016

--Alıntıdır--

Muhasebe DR | 04 Mayıs 2015 | Duyurular, EKONOMİ, Ekonomi, Genel, Vergi
Vergi kaçağı ‘like’ ediliyormuş!. – 04.05.2015

Her gün yüzlerce resmi, sosyal medya diliyle ‘like’ ediyoruz. Yani beğeniyoruz. Ancak bazı beğenilerimiz birçok sanatçıya vergisiz kazanç kapısı olurken Maliye’ye önemli vergi kaybettiriyor. Bir ürün paylaşımı için 8 bin lira konuşulurken, Maliye bu mecrada denetimi sıklaştırdı

... See more
--Alıntıdır--

Muhasebe DR | 04 Mayıs 2015 | Duyurular, EKONOMİ, Ekonomi, Genel, Vergi
Vergi kaçağı ‘like’ ediliyormuş!. – 04.05.2015

Her gün yüzlerce resmi, sosyal medya diliyle ‘like’ ediyoruz. Yani beğeniyoruz. Ancak bazı beğenilerimiz birçok sanatçıya vergisiz kazanç kapısı olurken Maliye’ye önemli vergi kaybettiriyor. Bir ürün paylaşımı için 8 bin lira konuşulurken, Maliye bu mecrada denetimi sıklaştırdı

Sosyal medya birçoğumuzun artık vazgeçilmezi. Arkadaşlar arasında yapılan sohbetler, beğeniler artık sosyal medyaya taşındı. Her gün yüzlerce resmi sosyal medya diliyle ‘like’ ediyoruz. Yani beğeniyoruz.

Arkadaşlarımızın yaşadıklarının, gördüklerinin resme dökülüp anında önümüze gelmesi güzel ama kaybettirdikleri olmasa. Evet her ‘like’ arkadaşlık bağlarımızı güçlendirip bizi sevimli yapmıyor aynı zamanda çok şey de kaybettiririyor. Bir süre önce Twitter ile Maliye’nin yaşadığı vergi sorununu hatırlayalım. Twitter, Facebook veya genel anlamda Google ile hükümetin vergi sorunlarını bugüne kadar duyduk, gördük. Fakat bunlar genellikle o şirketler ile ilgili konulardı. Maliye haklı olarak bu şirketlere “Türkiye’den kazanıyorsan vergini ödeyeceksin” diyor.

Genellikle fotoğrafların yayınlandığı diğer sosyal ağ olan Instagram’da da diğer ağlarda olduğu gibi arkadaşlarımızın yanı sıra ünlüler de bulunuyor. Onlar da çektikleri fotoğrafları paylaşıyor. Biz de onların fotoğraflarını like ediyoruz. İşte kaybımız tam da burada doğruyor. Vergi kaybımız.

REKLAM YAPMAK İÇİN HESAP AÇIYORLAR

Sosyal medyanın hızla geliştiğini gören şirketler reklamlarını geleneksel medyadan bu alana kaydırmış durumda. Eskiden televizyondan, gazeteden bazı ürünleri tanıtan ünlüler şimdi Instagram hesaplarından bu markaları yayınlıyor. Arada bir fark var, o da vergi. Geleneksel medyada ajanslar aracılığı ile yapılan reklamların vergisi kesiliyor, sosyal medyada ise reklam ajanslar üzerinden değil tamamen kayıtdışı yapılıyor.
TİCARİ KAZANÇ SAYILMALI

İş o hale geldi ki sadece hesabından reklam yayınlayıp para kazanmak için ünlüler, Instagram hesabı açıyor. Kendi resimlerini yayınlamaları ise sadece işin yürümesi için takipçi sayısının canlı tutulması için bir araç. Giysilerden makyaj malzemelerine; otelden lüks markalara kadar birçok reklam var paylaşılan. Piyasada yeterli derecede takipçiye sahip ünlülerin bir paylaşımı 8 bin liraya yaptığı konuşuluyor. Maliye bir süredir bu alandaki denetimlerini sıkılaştırmış durumda hatta belki yakında bu ünlüler cezalar ile de karşılaşabilir.

Peki ne yapılması gerekiyor? Eğer ünlü reklam paylaşımını sadece bir kez yaptıysa ve bu paylaşım da 23 bin lirayı aşmadıysa o zaman sadece parayı veren şirket veya kişi yüzde 10 oranında stopaj (vergi kesintisi) yapmalı. Bu kazanç ‘arızi ticari kazanç’ olarak adlandırılıyor. Yok eğer 23 bin lirayı aşıyorsa ve bir yılda birden fazla ürün reklamı paylaşımı olduysa bu kez o paylaşımı yapan ünlünün kazancını ticari kazanç olarak beyan edip gelir vergisini ödemesi gerekiyor. Bu vergi de yüzde 15’ten başlayıp 35’e kadar gidiyor. Unutulmaması gereken bir başka konu da yüzde 18’lik KDV. Stopajı yapan şirketin bir de yüzde 18 KDV kesip ödemesi gerekiyor. Tabii yüzde 18’lik KDV o ünlüye verilen ücretten düşülecek.

Rahim AK

HABERTÜRK

[Edited at 2016-04-19 07:22 GMT]
Collapse

Adnan Özdemir
Türkiye
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
"Home Office Takılanlar DİKKAT! Maliye Evden Satış Yapanların Ekmeğine De Göz Dikti!" Apr 19, 2016

--Alıntıdır--

Sahibinden.com, gittigidiyor.com, alcamsatcam.com, hemalhemsat.com vb. gibi 2.el ve yeni eşyalar üzerine kurulu ve genellikle home office (evde satış) takılan kişilerin bulunduğu siteler inceleme altına alınmış arkadaşlar. (NE ZAMAN OLACAK DİYE BEKLİYORDUM ZATEN, MALUM BİZİM ÜLKEDE HERŞEY TERSİNE İŞLER.. VATANDAŞ BESLENECEĞİNE SOYULUR BU ÜLKEDE!!) Eğer sizlerde bu saydığım sitelerde ve benzerlerinde 2009 yılında 65 ve üzerinde (özell
... See more
--Alıntıdır--

Sahibinden.com, gittigidiyor.com, alcamsatcam.com, hemalhemsat.com vb. gibi 2.el ve yeni eşyalar üzerine kurulu ve genellikle home office (evde satış) takılan kişilerin bulunduğu siteler inceleme altına alınmış arkadaşlar. (NE ZAMAN OLACAK DİYE BEKLİYORDUM ZATEN, MALUM BİZİM ÜLKEDE HERŞEY TERSİNE İŞLER.. VATANDAŞ BESLENECEĞİNE SOYULUR BU ÜLKEDE!!) Eğer sizlerde bu saydığım sitelerde ve benzerlerinde 2009 yılında 65 ve üzerinde (özellikle 3 hane ve üzeri rakamlarda) satış yaptıysanız pek yakında maliye tarafından çağrılıp doyasıya cezaya boğulacaksınız demektir!! 2010 yılı incelemeleri ise sanırım 2011 yılında yapılacakmış.

Şimdi bazı arkadaşlar diyecek ben gibi: “eee biz o sitelerde satıyoruz ama toplam %10 komisyon+vergi bedeli kesiliyordu hani satışlarımızdan?”

Ekstra bedel (vergi) ödemeniz gerekmiyor masalları filan hepsi palavraymış arkadaşlar. Gittigidiyor.com önceleri böyle derken, 2008 yılında “kimseciklere haber vermeden, gizlice” bu maddeyi satış sözleşmesinden çıkartmış. Şuan bir çok satıcı bu maddenin değiştiğinden habersiz satış yapmakta ve faturasını-vergisini gittigidiyor.com’un düzenlediğini/ödediğini sanmakta..

Eğer satışlarınızda belirli bir devamlılık (her ay belli bir tutarda veya sayıda satışınız) yoksa; belli aralıklarla, kendinize veya bir yakınınıza ait eşyaları satıyorsanız ve sattığınız ürünler ticari bir müessesenin (şirketin) envanteri içinde değilse, işlemleriniz zati eşya satışı sınıfında yer alacaktır. Bu tanıma uygun zati eşya satışları, mevcut vergi uygulamalarına göre vergiye tabi değildir ve sitede gerçekleşen satışların önemli bir çoğunluğu bu tanıma girmektedir.

Genel kural olarak, ticari amaç taşıyan bütün satıcılarımız (hem vergi mükellefi olan şirketler hem de vergi mükellefi olmayan şahıslar) GittiGidiyor’da yaptıkları satışların her türlü vergisini (KDV, gelir vergisi vs.) ödemekle mükelleftir.

Bu arada elimde kesin bir kaynak yok. Şimdilik “ağzım yandı” diyen iki kişinin iddiası bu haber. Sadece gittigidiyor.com’da 351 satış yaptığı için 35.000 lira ceza kesildiğini anlatan biri nedeniyle sizinle paylaşmak istedim. (üstelik usulsüzlük cezası sadece 2009 yılına ait olan 63 satışı için kesilmiş.. Yani 35bini 63 satış için ödeyecekmiş!) Olayın gerçekliğini teyit edebilirsem ya da haberin asparagas olduğunu öğrenirsem mutlaka tekrar yazarım.

Bana kalırsa bu haber doğru arkadaşlar ve olayı ciddiyetle araştırmakta artı bir an önce önlem almakta fayda var.

:Kaynak:

EDİT: Arkadaşlar bu haber doğru. Uygulama İzmir’de başlamış ve tüm Türkiye’de uygulanacakmış. Kâr amacıyla satış (ticaret) yapan yani “alıp satan” ve sanal alışveriş sitelerinde düzenli satış yapan (düzenli cirosu olan) herkes vergi mükellefi olmak ve devlete vergi ödemek zorunda. Ceza alacak olanlar 2009’un Aralık ayında sanal alışveriş sitelerinde 65 ve üzerinde “ticari amaçlı” satış yapanlar için geçerli olacakmış (ama cirosu yüksek olup daha az sayıda satış yapan için de geçerli olabilir) 2010 cezaları ise 2011’de bu düzen değişmezse aynen kesilecekmiş bu kişilerden.. Aylık 65 ve üzeri veya aylık yüksek cirolu ticari amaçlı satışı olanlardan yani..

Yorumum: Madem böyle bir uygulama olacaktı bu satışları yaptıran sitelerin ve tabiki öncelikle DEVLETİN insanları bilinçlendirmesi gerekmez miydi sizce de? En kıytırık bir dizinin bile bilboardlarda, binaların üzerinde, TV ve gazetelerde reklamları yayınlanırken, milyonları ilgilendiren böylesine önemli bir konu halka en doğru şekilde duyrulamaz mıydı? Bireysel satıcılara kesilen cezalar kesinlikle büyük haksızlık, hemde çok. Allah’tan korkun derim bu kişilere.

KaynaK: http://www.birkafadanherses.com/2010/05/16/home-office-takilanlar-dikkat-maliye-evden-satis-yapanlarin-ekmegine-de-goz-dikti.html

[Edited at 2016-04-19 07:59 GMT]
Collapse

FATİH ORUÇ

Adnan Özdemir
Türkiye
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
"Maliye'den internetten satış yapanlara uyarı" 20 Şubat 2013 tarihli bir haber Apr 19, 2016

--Alıntıdır--

AYSEL ALP/ANKARA 20 Şubat 2013 - 14:10:19

Maliye, sanal ortamda ticaret yapan tüm firmaları otomatik olarak testip etmeye başladı. Hollanda'dan alınan yeni programı kamuoyuna tanıtan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, henüz vergi mükellefi olmayan tüm e-ticaret firmalarını mükellef olmaya davet ederek, "Kendilerini yakından takip edebiliyoruz. Kazançlarının vergisini hakkıyla ödesinler. Vergi kaçırmak 75 milyonun hakkından ça
... See more
--Alıntıdır--

AYSEL ALP/ANKARA 20 Şubat 2013 - 14:10:19

Maliye, sanal ortamda ticaret yapan tüm firmaları otomatik olarak testip etmeye başladı. Hollanda'dan alınan yeni programı kamuoyuna tanıtan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, henüz vergi mükellefi olmayan tüm e-ticaret firmalarını mükellef olmaya davet ederek, "Kendilerini yakından takip edebiliyoruz. Kazançlarının vergisini hakkıyla ödesinler. Vergi kaçırmak 75 milyonun hakkından çalmak çırpmak demek. Gönüllü uyum istiyoruz. Bu uyum olmaz ise biz incelemelerimizi başlatırız" dedi.

Bakan Şimşek, konuyla ilgili düzenlediği basın toplantısında elektronik ticaretin izlenmesi ve mükellef uyumu çalışmaları hakkında bilgi verdi. Geleneksel ticaretin hızlı bir şekilde sanal ortama taşındığına dikkat çeken Şimşek, bunun önemli fırsatlar sunarken, Maliye açısından kayıt dışılık ve vergisel boyutu itibariyle önem kazandığını söyledi. E-ticaretin önemini kavramak açısından bir örnek veren Şimşek, 1995 yılında bir borsa brokerinin internet üzerinden indirimli kitap satmaya karar verdiğini, bu kişinin şirketinin kuruluşunun 2. yılında 148 milyon dolarlık gelire ulaştığını, aynı dönemde ABD'de en yaygın mağazalara ve dağıtım ağına sahip bir kitabevinin cirosunun 2,8 milyar dolar olduğunu kaydetti. İnternet üzerinden indirimli kitap satan bu firmanın Amazon olduğunu ifade eden Şimşek, firmanın 2011 yılındaki satış hacminin 48 milyar dolara ulaştığını söyledi. Oysa ABD'nin en büyük kitap zinciri olan Barnes & Noble'ın aynı süre içinde satışını 2.8 milyar dolardan 7 milyar dolara çıkarabildiğine dikkat çekti.

TÜRKİYE'DE 35 MİLYAR

Bakan Şimşek, geçen yıl yapılan bir araştırmaya göre gelişmiş ülkelerde elektronik ticaretin GSYH'ye oranının yüzde 3,5'i ulaştığını, Türkiye'de ise bu oranın yüzde 1'e yaklaştığı tahmininde bulundu. Ancak Şimşek, e-ticaretin Türkiye'de de gelişme hızının çok yüksek olduğunu belirterek, 2007 yılında 5.5 milyar TL olan e-ticaretin geçen yıl 35 milyar TL olarak tahmin edildiğini, 2023 yılında 350 milyar TL'yi hedeflediklerini söyledi.

Bakan Şimşek, iç pazarın büyüklüğünün, genç nüfusun fazlalığının ve giderek artan kişi başına tüketim harcamalarının Türkiye'yi e-ticaret konusunda yatırım yapmaya cazip ülkeler arasına soktuğunu kaydetti. Elektronik ticaret hacminin hızla artarken, bu alanda ortaya çıkan vergi kayıp ve kaçağının kavranabilmesi için elektronik ticaretin izlenmesi, denetimi ve bu kayıt dışılığın engellenmesi konusunda dünyanın en ileri ülkelerinden biri olan Hollanda ile işbirliği yaptıklarını anlattı.

"HEPİNİZİ GÖRÜYORUZ SIRADA KONUT VAR"

Hollanda'nın elektronik ticaretin izlenmesi ve tespitine yönelik programını Türkiye'ye adapte ettiklerini ifade eden Şimşek, bu program sayesinde sanal ortamda ticaret yapan tüm firmaları otomatik olarak tespit ettiklerini açıkladı. Konut sektörün kira anlamında ve rayiç bedellerin tespiti anlamında sanal ortamda ciddi faaliyet ve ilanların bulunduğunu söyleyen Şimşek, yeni programla zaman içinde o verileri de tespit edebileceklerini ve izleyebileceklerini kaydetti.

PSİKOLOG GÖZETİMİNDE

Elektronik ticaretin yeni bir alan olduğuna, bazı mükelleflerin vergi vermek zorunda olduklarını bile düşünmediklerini belirten Şimşek, bu ihtiyacı göz önünde bulundurarak, www.egirisimci.gov.tr isimli bir bilgilendirme web portalı hazırladıklarını söyledi.

Psikolog eşliğinde hazırlanan sitede, mükellef olup olmadığı tereddüdü yaşayan girişimciler için test bulunuyor. Bu testin sonucuna göre kişiler kendilerinin mükellef olup olmadığını anlayabiliyorlar. Nereye başvurmaları gerektiği konusunda da yine site üzerinden yönlendiriliyorlar.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/maliyeden-internetten-satis-yapanlara-uyari-22641075

[Edited at 2016-04-19 11:13 GMT]
Collapse

Adnan Özdemir
Türkiye
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
Bisikletle spora başladım yeniden... Apr 19, 2016

Ödedidiğim ve daha ödeyeceğim cezalar; tüm TR'de çalışan çeviriciler için sayılabilseyi keşke... Ama bu olanaksız.

Ben de yapılan yollardan yararlanmak ve ödediğim-ödeyeceğim vergilerden haz almak için cinatı ile spora başladım. Bianchi marka yarış bisikleti aldım 1 tane. Bu pazar yollardaydım. Karaman'ın en büyük artılarından biri bisiklet sporlarına çok elverişli olması (ayrıca çocukken ilin toros kısmında da cinatına bayağı bir binmişli�
... See more
Ödedidiğim ve daha ödeyeceğim cezalar; tüm TR'de çalışan çeviriciler için sayılabilseyi keşke... Ama bu olanaksız.

Ben de yapılan yollardan yararlanmak ve ödediğim-ödeyeceğim vergilerden haz almak için cinatı ile spora başladım. Bianchi marka yarış bisikleti aldım 1 tane. Bu pazar yollardaydım. Karaman'ın en büyük artılarından biri bisiklet sporlarına çok elverişli olması (ayrıca çocukken ilin toros kısmında da cinatına bayağı bir binmişliğim vardır). Ova kısmı dümdüz...

Bu pazar Ayrancı'ya gttim-geldim; toplam 106 km yol yaptım.

Ödediğim vergilerden güzel yollar yapılmış. Ben de kullanmaya karar verdim. Konya'ya (110 km) da gideceğim en yakın zamanda bisikletle.

Tüm kamu harcamalarından hesap sorar oldum ve yolları ben de kullanmaya başladım bisikletle ...

[Edited at 2016-04-20 00:34 GMT]
Collapse

Adnan Özdemir
Türkiye
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
"Paylaşım yaparken bir daha düşünün: Maliye kapınıza dayanabilir!" May 17, 2016

--Alıntıdır--

Maliye, Twitter’dan veya bloglarından reklam yapanların peşine düşecek. Elektronik ortamı da ‘işyeri’ sayacak olan Maliye reklam yapanları da vergi mükellefi olarak değerlendirecek.

BLOGLARINDAN ya da tweet atarak reklam yapanlar da mükellef sayılacaklar. Maliye Bakanı Naci Ağbal, mevcut vergi kanunlarının internette yapılan ticareti tam olarak kavramadığını, ancak yeni vergi usul kanunu ile düzenleme yapacaklarını söyledi
... See more
--Alıntıdır--

Maliye, Twitter’dan veya bloglarından reklam yapanların peşine düşecek. Elektronik ortamı da ‘işyeri’ sayacak olan Maliye reklam yapanları da vergi mükellefi olarak değerlendirecek.

BLOGLARINDAN ya da tweet atarak reklam yapanlar da mükellef sayılacaklar. Maliye Bakanı Naci Ağbal, mevcut vergi kanunlarının internette yapılan ticareti tam olarak kavramadığını, ancak yeni vergi usul kanunu ile düzenleme yapacaklarını söyledi.

Hürriyet Gazetesi'nden Neşe Karanfil'in haberine göre; Ağbal, “Elektronik ortamda üretilen o alanı artık elektronik işyeri sayacağız. Oradan gelir elde ediyorsa artık mükellef olacak” dedi. Ağbal, bu şekilde gelir elde edilen elektronik ticaretin vergilendirilmesini sağlayacaklarını belirterek, “Kim, ne olursa olsun, herhangi bir şekilde elektronik ortamda yaptığı bir hizmetten dolayı gelir elde ederse, bizim açımızdan vergi mükellefidir” dedi.

"NETLEŞTİRECEĞİZ"

Ağbal, bir grup gazeteciye yaptığı açıklamada, artık internet üzerinden verilen hizmet işini, “alan” olarak ifade ettiklerini belirterek, “O alanı artık ‘işyeri’ sayacağız. Bir şekilde, elektronik alan üzerinden bu alan üzerinde bir hizmet sunuyorsa ve bundan gelir elde ediyorsa, artık mükellef olacaklar. Bunların hepsiyle ilgili çalışıyoruz. Şu anda da bizim nezdimizde mükellefler ama kanun değişikliği ile de netleştireceğiz” bilgisini verdi.

"PAYLAŞIMA GÖRE ÜCRET"

Maliye Bakanlığı bir süre önce Vergi Usul Kanunu değişiklik taslağını kamuoyunun görüşüne açtı. Taslakta internette ticaretin kavranabilmesi için “Elektronik ortamda işyeri” başlıklı yeni bir madde düzenledi. Buna göre internet, ekstranet, intranet ya da benzeri bir telekomünikasyon ortam veya aracının ticari, sınai veya mesleki faaliyete tahsis edilmesi veya bu faaliyetlerde kullanılması durumunda elektronik ortamda iş yeri oluşmuş sayılacak. İnternette ticaretin dışında sosyal medya aracılığıyla yapılan reklamlar da böylece Maliye’nin alanına girecek. Twitter başta olmak üzere Instagram ve Snapchat uygulamaları ile yapılan ürün tanıtımları, saniyeler içinde binlerce kişiye ulaşıyor. En fazla ücreti de en fazla takipçiye sahip olan kullanıcılar kazanıyor. Paylaşıma gelen beğeniye göre de ücret artabiliyor.

Taslakta nasıl yer aldı?

Elektronik ortamda iş yeri

MADDE 130- (1) İnternet, ekstranet, intranet ya da benzeri bir telekomünikasyon ortam veya aracının ticari, sınai veya mesleki faaliyete tahsis edilmesi veya bu faaliyetlerde kullanılması durumunda elektronik ortamda iş yeri oluşur.(2) Maliye Bakanlığı, elektronik ortamda oluşan iş yerlerinin kapsamına ve mükellefiyetle ilgili ödevlerin yerine getirilmesine ilişkin hususları belirlemeye, elektronik ortamda oluşan işyerleri vasıtasıyla mal veya hizmet temininde ya da bunların bedelinin ödenmesinde aracılık yapan kişiler ile mal veya hizmetin alıcılarını ilgili vergilerin ödenmesinden müteselsilen sorumlu tutmaya ve uygulamaya ilişkin usul ve esasları belirlemeye yetkilidir.

--------
Kaynak: http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/ekonomi/534853/Paylasim_yaparken_bir_daha_dusunun__Maliye_kapiniza_dayanabilir_.html
Collapse

Adnan Özdemir
Türkiye
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
"Vergilerimiz nereye gidiyor?" May 17, 2016

--Alıntıdır--

Haberleştirenler: Şebnem TURHAN - Neşe KARANFİL 25 Nisan 2016 - 02:06:00
---------------------------------------------------------------------------------------

Türkiye dolaylı vergiler toplam vergi gelirlerinde yüzde 70’lik payıyla zirvede. Tüm vatandaşlar aynı oranda dolaylı vergi ödüyoruz, peki devlet bunu nereye harcıyor? 100 liralık vergimizin 22 lirası sosyal güvenliğe, 18 lirası ise eğitime aktarılıyor. 9.90 liram�
... See more
--Alıntıdır--

Haberleştirenler: Şebnem TURHAN - Neşe KARANFİL 25 Nisan 2016 - 02:06:00
---------------------------------------------------------------------------------------

Türkiye dolaylı vergiler toplam vergi gelirlerinde yüzde 70’lik payıyla zirvede. Tüm vatandaşlar aynı oranda dolaylı vergi ödüyoruz, peki devlet bunu nereye harcıyor? 100 liralık vergimizin 22 lirası sosyal güvenliğe, 18 lirası ise eğitime aktarılıyor. 9.90 liramız faiz ödemelerine giderken polisin üstlendiği güvenlik hizmetlerine 5.22 lira, askeri savunmaya ise 4.87 lira harcanıyor.

TÜRKİYE dolaylı vergilerde dünyanın zirvesine oynuyor. Peki vatandaşların ödediği vergileri devlet nereye harcıyor? 2016 yılı bütçesine göre devlete ödediğimiz 100 liralık vergimizin aslan payı yani 22.03 lirası sosyal güvenlik harcamalarına ve sosyal yardımlara gidiyor.

İkincilik eğitimde, 100 liralık vergimizden devlet 17.84 lirayı eğitim harcamalarına aktarıyor. 9.90 liramız faiz ödemelerine giderken polisin üstlendiği güvenlik hizmetlerine 5.22 lira, askeri savunmaya ise 4.87 lira harcanıyor. Hükümetler yapacakları harcamalar ile toplayacakları gelirleri, vergileri bütçe kanunları ile belirliyor. Yıl başlamadan önce bütçe kanunları TBMM’de çıkarılıyor. Böylece vatandaştan ne kadar vergi toplanacağı belirleniyor. Vergilerin ne kadar ödeneceği ise gelir, kurumlar, katma değer vergisi, özel iletişim vergisi gibi kanunlarla belirleniyor.

EĞİTİMİN PAYI ARTTI
Bütçelerin en önemli gelir kalemini vatandaştan toplanan vergiler oluşturuyor. İşçisinden, işadamına, esnafından cep telefonu, buzdolabı alan vatandaşa kadar ödenen vergiler bütçe içinde toplanıyor. Vatandaşın ödediği vergilerin nereye harcandığı bütçenin detaylarında yer alıyor. Sosyal güvenlik ve sosyal yardımlara aktarılan 22.03 liranın yarısı sosyal güvenlik devlet primlerine gidiyor.

Hastalık ve malüllük yardımları da bu kalemde öne çıkıyor. Sosyal güvenliği olmayanların sağlık hizmetlerine de 100 liralık vergimizden 1 lira aktarılıyor. Eğitime ise vergilerimizden 17.84 lira gidiyor. Aslan payı okulöncesi eğitim hizmetlerinde. Türkiye’de oldukça düşük oranda olan okul öncesi eğitim için zaten hükümet büyük bir seferberlik yürütüyor. Eğitime vergilerimizden harcanan oranın her geçen yıl artması ise sevindirici haber. 100 liralık verginin 11.57 lirası kamu hizmetine ayrılıyor. Araştırma ve geliştirme faaliyetlerine de kamu hizmetlerinin içinde yer alıyor. Sağlık harcamalarımız için 100 liralık vergimizin 4.83 lirası aktarılıyor. Burada en yüksek pay hastanelere devletin ödediği miktar olarak öne çıkıyor.

FAİZE 9.90 LİRA
Kamuoyunun en merak ettiği konuların başında gelen faizler için ise vatandaşın ödediği her 100 liranın 9.90 lirası harcanıyor. Ulaştırma hizmetleri için 4.38 lira bu harcamalarda ise aslan payı artık demiryolu ve karayollarında. Hızlı tren hatları ile duble yollar için vergilerimizden 4.38 lira gidiyor. Din hizmetleri için 1.13 lira kültür hizmetleri için ise 48 kuruş aktarılıyor. Mahkemelere 1.16 lira, tarıma ki burada öne çıkan kalem destekler 3.97 lira harcama yapılıyor. Ödenen vergilerden en az pay ise 24 kuruş ile uluslararası yardıma ayrılıyor.

Amerika’da durum nasıl?
ABD’nin en büyük harcamasını sağlık harcamaları oluşturuyor. ABD’lilerin ödediği 100 dolarlık verginin 28.7 doları sağlık harcaması için kullanılıyor. ABD’de ikinci önemli harcama ise 25.4 dolarla Pentagon ve askeri harcamalara gidiyor. 100 doların 13.7 doları iç borç faizleri için harcanırken, 8 dolar işsizlik ve işgücü için kullanılıyor. 5.9 doların gazilere yardım olarak kullanıldığı ABD’de, tarım ve gıdanın payı 4.6 dolar.

Vergi nedir?
Devletin hizmetleri yerine getirmek için yurttaşlardan herkesin geliri ölçüsünde topladığı para. Gelir üzerinden toplanan vergiler yani doğrudan vergiler ile akaryakıt, buzdolabı, cep telefonu, elektrik, doğalgaz gibi mallar alınırken ya da tüketilirken ödenen dolaylı vergiler bulunuyor. Dolaylı vergiler bütün vatandaşlar için aynı oranda uygulanıyor. Türkiye’de dolaylı vergilerin toplam vergi gelirlerindeki paya yüzde 70’yi buluyor.

---------
Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/vergilerimiz-nereye-gidiyor-40093862
Collapse

Pages in topic:   < [1 2 3 4] >

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Türkiyede Çevirmenlerin Vergi Yükümlülüğü

Translation news in Türkiye

Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »
Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »