Księgowość przy zleceniach zagranicznych
Thread poster: Anna Ciszek
Anna Ciszek
Anna Ciszek  Identity Verified
Poland
Local time: 13:53
Polish to English
+ ...
Jan 4, 2013

Drogie Koleżanki i Drodzy Koledzy,

niedawno uaktywniłam się na Prozie z nadzieją na pozyskanie nowych klientów, także (a może przede wszystkim;) tych zagranicznych. Zastanawia mnie jak wyglądają kwestie podatkowe przy takich zleceniach - gdzie rozliczane są dochody, kto wystawia stosowne dokumenty itp. Proszę o podzielenie się swoimi doświadczeniami w tym zakresie.

Pozdrawiam serdecznie.


 
Piotr Bienkowski
Piotr Bienkowski  Identity Verified
Poland
Local time: 13:53
English to Polish
+ ...
Na początek należałoby ustalić... Jan 4, 2013

... czy tłumaczeniami zajmujesz się w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, czy nie masz DG? Zależenie od tego sprawy wyglądają nieco inaczej.

PB


 
Anna Ciszek
Anna Ciszek  Identity Verified
Poland
Local time: 13:53
Polish to English
+ ...
TOPIC STARTER
Bez DG Jan 4, 2013

Przepraszam, oczywiście zapomniałam o tej ważnej kwestii. Na razie nie prowadzę działalności gospodarczej, a z polskimi biurami rozliczam się zazwyczaj na podstawie umowy o dzieło.

 
K.Wojciechowska
K.Wojciechowska
Poland
Local time: 13:53
German to Polish
umowa o dzieło? Jan 28, 2014

Dołączam się do pytania. Na jakich zasadach można rozliczać się z zagranicznym BT nie prowadząc DG?

 
Michal Berski
Michal Berski  Identity Verified
Poland
Local time: 13:53
Polish to English
+ ...
Rozliczanie Jan 28, 2014

Było to wałkowane na forum wiele razy, poszukaj w archiwum

 
TranslateWithMe
TranslateWithMe
Poland
Local time: 13:53
English to Polish
+ ...
było już, ale... Mar 25, 2014

Witam

Przede wszystkim, żeby się rozliczać z biurami europejskimi, trzeba mieć numer VAT EU. A to jest trochę problem...Radzę popytać się jakiegoś doradcy, jak to zrobić.

Pozdrawiam
K.


 
Lucyna Długołęcka
Lucyna Długołęcka  Identity Verified
Poland
Local time: 13:53
English to Polish
+ ...
Nie trzeba mieć VAT EU Mar 25, 2014

Ja nie mam VAT EU, a bez problemu rozliczam się z biurami europejskimi...

Edit:
Kiedy weszły w życie przepisy dot. VAT EU, interesowałam się tym i zrozumiałam, że jako nie--VAT-wiec nie muszę mieć NIP EU, ale kiedy teraz ponownie przejrzałam przepisy (chyba coś się w międzyczasie zmieniło), to już sama nie wiem... mam wątpliwości. Przepisy te są zamotane totalnie.
W każdym razie do tej p
... See more
Ja nie mam VAT EU, a bez problemu rozliczam się z biurami europejskimi...

Edit:
Kiedy weszły w życie przepisy dot. VAT EU, interesowałam się tym i zrozumiałam, że jako nie--VAT-wiec nie muszę mieć NIP EU, ale kiedy teraz ponownie przejrzałam przepisy (chyba coś się w międzyczasie zmieniło), to już sama nie wiem... mam wątpliwości. Przepisy te są zamotane totalnie.
W każdym razie do tej pory żadnych problemów nie miałam we współpracy z unijnymi biurami.

[Zmieniono 2014-03-25 15:05 GMT]
Collapse


 
TranslateWithMe
TranslateWithMe
Poland
Local time: 13:53
English to Polish
+ ...
hmm, rozliczać się można... Mar 25, 2014

...ale co w razie kontroli skarbowej? Zgadzam się, że przepisy są szalone, łagodnie rzecz ujmując...

Ja nawet o tym nie wiedziałam, dopóki któreś z biur z UE nie zażądało ode mnie numeru VAT UE.

Musiałam się zarejestrować jako VAT-owiec zwolniony ze względu na limit 150,000 zł (nie mam szalonych obrotów), prowadzić dodatkowo ewidencję, żeby wykazywać, że nie przekraczam limitu....Bożżżżżżeeee....

Nie wspomnę nawet o specjalnych
... See more
...ale co w razie kontroli skarbowej? Zgadzam się, że przepisy są szalone, łagodnie rzecz ujmując...

Ja nawet o tym nie wiedziałam, dopóki któreś z biur z UE nie zażądało ode mnie numeru VAT UE.

Musiałam się zarejestrować jako VAT-owiec zwolniony ze względu na limit 150,000 zł (nie mam szalonych obrotów), prowadzić dodatkowo ewidencję, żeby wykazywać, że nie przekraczam limitu....Bożżżżżżeeee....

Nie wspomnę nawet o specjalnych dopiskach na rachunkach 'Reverse charge' i składaniu co kwartał informacji do US o świadczeniu usług w UE...koszmar...

Och i zapomniałabym o sprawdzaniu w rejestrze VIES (na szczęście online) każdorazowo przy wystawianiu rachunków, czy dane biuro nadal ma taki numer unijny...strata czasu

Kocham polski system podatkowy...

Ale może ja "byłam nadgorliwa" i wcale nie trzeba było się rejestrować jako VAT-owiec.

Jakie są Wasze doświadczenia?

K.

[Edited at 2014-03-25 15:53 GMT]

[Edited at 2014-03-25 15:56 GMT]

[Edited at 2014-03-25 15:57 GMT]
Collapse


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Księgowość przy zleceniach zagranicznych






Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »
Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »