Zawiłości podatkowe - jak rozliczyć dochód z PL mając DG zarejestrowaną w UK?
Thread poster: Grzegorz Marczyk
Grzegorz Marczyk
Grzegorz Marczyk
United Kingdom
Local time: 01:01
English to Polish
+ ...
Nov 20, 2014

Witam wszystkich serdecznie.

Z góry przepraszam, jeśli ten temat "już był" na forum, niestety nie znalazłem...

Moja sytuacja wygląda następująco: mam zarejestrowaną działalność gospodarczą jako freelance translator/interpreter w UK, gdzie też żyję, mieszkam, pracuję full-time i płacę podatki. Ostatnio wykonałem zlecenie tłumaczenia tekstu dla wydawnictwa działającego w Polsce. Redaktor chce ode mnie mój adres, numer konta i adres 'Urzędu Skarbow
... See more
Witam wszystkich serdecznie.

Z góry przepraszam, jeśli ten temat "już był" na forum, niestety nie znalazłem...

Moja sytuacja wygląda następująco: mam zarejestrowaną działalność gospodarczą jako freelance translator/interpreter w UK, gdzie też żyję, mieszkam, pracuję full-time i płacę podatki. Ostatnio wykonałem zlecenie tłumaczenia tekstu dla wydawnictwa działającego w Polsce. Redaktor chce ode mnie mój adres, numer konta i adres 'Urzędu Skarbowego', w którym rozliczam się z podatków. Z adresem problemów nie będzie, numer konta na cele transferów międzynarodowych załatwię z bankiem (choć nie jestem pewny czy na zwykłe angielskie konto będzie można przelać kwotę w PLN i jak to będzie przeliczane ), problem pojawia się z tym ostatnim, gdyż nie wiem jakie dane HMRC mam wydawnictwu podać. Na koniec pozostaje kwestia podatku dochodowego. Jak i gdzie? Tylko w UK czy także w Polsce, czy tylko w Polsce?

Byłbym wdzięczny za wszelkie informacje, którymi moglibyście się ze mną podzielić.
Pozdrawiam
Collapse


 
M.A.B.
M.A.B.
Poland
Local time: 02:01
English to Polish
+ ...
Dowiedz się w UK Nov 21, 2014

Skoro jesteś rezydentem podatkowym w UK, to wydaje mi się, że przede wszystkim musisz się u siebie dowiedzieć jak takie dochody się rozlicza. Spodziewałbym, że Ty jesteś odpowiedzialny za odprowadzenie podatku (w UK i tylko w UK wg mnie), a nie zleceniodawca.

No a transfer z Polski do UK to chyba nie powinien być jakiś wielki problem? Ważne żebyś na tym nie stracił przy przelicznikach i opłatach bankowych...


 
Anna Polakow
Anna Polakow  Identity Verified
Poland
Local time: 02:01
Dutch to Polish
+ ...
Działalność Nov 21, 2014

Nie widzę problemu. Skoro masz zarejestrowaną działalność w WB, to z pewnością możesz wystawiać faktury VAT. Fakturę polskiemu klientowi wystawiasz w taki sam sposób, jak brytyjskiemu. Najlepiej wystawić ją w dwóch językach, żeby była zrozumiała dla urzędników w obu krajach.
Ja wystawiam fakturę VAT netto i przenoszę obowiązek zapłacenia podatku VAT na swojego klienta. Moi polscy klienci odprowadzają VAT w Polsce.
Transfer pieniędzy za fakturę też nie prze
... See more
Nie widzę problemu. Skoro masz zarejestrowaną działalność w WB, to z pewnością możesz wystawiać faktury VAT. Fakturę polskiemu klientowi wystawiasz w taki sam sposób, jak brytyjskiemu. Najlepiej wystawić ją w dwóch językach, żeby była zrozumiała dla urzędników w obu krajach.
Ja wystawiam fakturę VAT netto i przenoszę obowiązek zapłacenia podatku VAT na swojego klienta. Moi polscy klienci odprowadzają VAT w Polsce.
Transfer pieniędzy za fakturę też nie przedstawia sobą żadnego problemu, co najwyżej wiąże się z opłatami.
Ja mam polskie konto obok konta holenderskiego, bo jest mi tak wygodnie.
Możesz to również robić przy pomocy konta PayPal i innych serwisów finansowych.
Nie musisz kłopotać się przelicznikami, bo robią to za Ciebie banki.
Obowiązuje Cię wyłącznie podatek od dochodu, który płacisz w WB, no i VAT, jeżeli go naliczasz swoim zagranicznym klientom. Pewnie jest tak samo jak w Holandii.
W Holandii raz na kwartał składam deklarację podatkową, dotyczącą moich klientów spoza Holandii. I to cała filozofia.
Collapse


 
Joanna Rączka
Joanna Rączka  Identity Verified
Poland
Local time: 02:01
Member (2009)
English to Polish
+ ...
Redaktor nieuświadomiony Nov 26, 2014

Wygląda, że redaktor w wydawnictwie nie ma świadomości, że płacisz podatki w UK, a nie w Polsce. Pewnie nawet nie wie, że masz DG i chce Ci wystawić umowę o dzieło, od której chce odprowadzić podatek dochodowy. Uświadom go, że nic mu do Twojego Urzędu Skarbowego, bo wystawisz mu fakturę jako firma (jako płatnik VAT lub zwolniony, tak czy tak, VAT-u nie doliczasz), w dodatku zagraniczna. Numer konta, adres i numer VAT-EU dostanie na fakturze, inne dane nie są mu potrzebne.
... See more
Wygląda, że redaktor w wydawnictwie nie ma świadomości, że płacisz podatki w UK, a nie w Polsce. Pewnie nawet nie wie, że masz DG i chce Ci wystawić umowę o dzieło, od której chce odprowadzić podatek dochodowy. Uświadom go, że nic mu do Twojego Urzędu Skarbowego, bo wystawisz mu fakturę jako firma (jako płatnik VAT lub zwolniony, tak czy tak, VAT-u nie doliczasz), w dodatku zagraniczna. Numer konta, adres i numer VAT-EU dostanie na fakturze, inne dane nie są mu potrzebne.
Jak Ci zrobi przelew w złotówkach na konto funtowe, to bank Ci przewalutuje, najlepiej dowiedz się w swoim banku o przelew SEPA, wtedy koszt przelewu jest niższy.
Collapse


 
Magdalena Szewciów
Magdalena Szewciów  Identity Verified
Poland
Local time: 02:01
English to Polish
+ ...
NB Nov 28, 2014

AFAIK z Wielkiej Brytanii nie ma możliwości wysyłania przelewów SEPA, więc zakładam, że również i w drugą stronę to nie zadziała.

 
Joanna Rączka
Joanna Rączka  Identity Verified
Poland
Local time: 02:01
Member (2009)
English to Polish
+ ...
Jak nie ma, jak są? Nov 28, 2014

Magdalena Szewciów wrote:

AFAIK z Wielkiej Brytanii nie ma możliwości wysyłania przelewów SEPA, więc zakładam, że również i w drugą stronę to nie zadziała.


Ja dostaję.


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Zawiłości podatkowe - jak rozliczyć dochód z PL mając DG zarejestrowaną w UK?






Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »
Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »