a difficult nursery rhyme to translate
Thread poster: qman2303
qman2303
qman2303
Poland
Local time: 12:14
Jun 7, 2016

Witam, potrzebuję pomocy w przetłumaczeniu rymowanki. Piszę pracę dyplomową na temat "Problems with Translating English Proverbs and Sayings", w tym momencie zajmuję się przysłowiem "If wishes were horses, beggars would ride," które nie ma polskiego odpowiednika. Promotor zaproponował, żebym szukał przysłów w kontekstach i wtedy próbował je przetłumaczyć. Odnośnie tego przysłowia trafiłem na rymowankę: "If wishes were horses, beggars would ride. If turnips were watches, I'd... See more
Witam, potrzebuję pomocy w przetłumaczeniu rymowanki. Piszę pracę dyplomową na temat "Problems with Translating English Proverbs and Sayings", w tym momencie zajmuję się przysłowiem "If wishes were horses, beggars would ride," które nie ma polskiego odpowiednika. Promotor zaproponował, żebym szukał przysłów w kontekstach i wtedy próbował je przetłumaczyć. Odnośnie tego przysłowia trafiłem na rymowankę: "If wishes were horses, beggars would ride. If turnips were watches, I'd wear one by my side. If "if's" and "and's" were pots and pans, There'd be no work for tinkers' hands." Jako, że orłem z poezji nie jestem, mam duży problem z przetłumaczeniem tego i bardzo prosiłbym o jakąkolwiek pomoc, lub sugestie.Collapse


 
Elzbieta Pulawska
Elzbieta Pulawska  Identity Verified
Local time: 12:14
English to Polish
+ ...
skojarzenia Jun 8, 2016

Od razu nasuwa mi się takie skojarzenie, zresztą potwierdzone w sieci:

Gdyby ciocia miała wąsy, to by był wujaszek

albo

Gdyby babcia miała wąsy, to by była dziadkiem

Pozdrawiam

Elżbieta


 
Beata Claridge
Beata Claridge
Local time: 22:14
Polish to English
+ ...
bez pracy nie ma kolaczy Jun 9, 2016

Dalsze propozycje: bez pracy nie ma kolaczy i pieczone gołąbki nie lecą same do gąbki. Znaczeniowo wrecz "na odwrot", jednak glebszy sens wedlug mnie jest ten sam. Powodzenia z praca

 
Wojciech_ (X)
Wojciech_ (X)
Poland
Local time: 12:14
English to Polish
+ ...
Hm Jun 9, 2016

Myślę, że sugestia Szanownej Koleżanki powyżej jest naprawdę dobra, bo chyba założyciel tematu nie zamierza tłumaczyć całego tego wierszyka zachowując przy tym rymy, rytm itp?
Wtedy trzeba by zmienić tytuł pracy na "Problems with Translating Poetry".

Temat ciekawy, choć pewnie już sporo na ten temat napisano. Jeśli to się przyda, to pamiętam, że kiedyś Warner Bros wyprodukowała kreskówkę
... See more
Myślę, że sugestia Szanownej Koleżanki powyżej jest naprawdę dobra, bo chyba założyciel tematu nie zamierza tłumaczyć całego tego wierszyka zachowując przy tym rymy, rytm itp?
Wtedy trzeba by zmienić tytuł pracy na "Problems with Translating Poetry".

Temat ciekawy, choć pewnie już sporo na ten temat napisano. Jeśli to się przyda, to pamiętam, że kiedyś Warner Bros wyprodukowała kreskówkę zatytułowaną bodajże "Symphony in Slang", gdzie cały kilkuminnutowy filmik był zbiorem wyrażeń idiomatycznych przedstawionych niemal dosłownie. Świetna robota. Wiem, że kiedyś leciało to w polskiej telewizji i zastanawia mnie, kto to tłumaczył i ile czasu musiał na to poświęcić, bo 90% to były sprawy nieprzetłumaczalne.
Collapse


 
qman2303
qman2303
Poland
Local time: 12:14
TOPIC STARTER
dziękuję Jun 12, 2016

Dziękuję serdecznie za wszystkie odpowiedzi, każda była na swój sposób pomocna

pozdrawiam


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

a difficult nursery rhyme to translate






CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »