Off topic: Koštovnik: srpska ili hrvatska riječ?
Thread poster: Aleksandar Gasic
Aleksandar Gasic
Aleksandar Gasic
Montenegro
Local time: 12:35
English to Serbo-Croat
+ ...
Dec 23, 2014

Nedavno sam imao priliku pročitati priručnik "Reci mi to kratko i jasno (hrvatski za normalne ljude)", od Nives Opačić, i, među nekim diskutabilnim tvrdnjama, ne mogu da izbacim iz glave sljedeće:

"Riječ koštovnik nije zabilježena u poznatijim rječnicima hrvatskog jezika, no obična je u srpskih pisaca".

Meni, lično i personalno, koštovnik je tipično (novo?)hrvatska riječ i ne mogu se sjetiti da sam ikad na nju naišao u srpskom jeziku (bilo ekavski, bilo
... See more
Nedavno sam imao priliku pročitati priručnik "Reci mi to kratko i jasno (hrvatski za normalne ljude)", od Nives Opačić, i, među nekim diskutabilnim tvrdnjama, ne mogu da izbacim iz glave sljedeće:

"Riječ koštovnik nije zabilježena u poznatijim rječnicima hrvatskog jezika, no obična je u srpskih pisaca".

Meni, lično i personalno, koštovnik je tipično (novo?)hrvatska riječ i ne mogu se sjetiti da sam ikad na nju naišao u srpskom jeziku (bilo ekavski, bilo ijekavski). Volio bih čuti mišljenja kolega, da li sam ja samo neobaviješten, pa je koštovnik u stvari tipična srpska riječ koja se nekako ugurala u hrvatski, ili obratno.
Collapse


 
Dusan Miljkovic
Dusan Miljkovic
Serbia
Local time: 12:35
English to Serbian
+ ...
koštovnik Dec 23, 2014

Ja nikad čuo niti video. Morao sam da proverim na guglu šta tačno znači, mada sam pretpostavio..

 
Dragomir Kovacevic
Dragomir Kovacevic  Identity Verified
Italy
Local time: 12:35
Italian to Serbian
+ ...
пре свега: ординарна нискост Dec 25, 2014

Колега Гашићу (или Гасићу, или Гасицу),

све ово што представља крајњу беду старчевичевске нељудскости, па и новије шешељевске глупости и четнитлука и усташлука, бенјамин-калајевског успостављања новог језика,

и све што представља књигоцид, убијање комуникац�
... See more
Колега Гашићу (или Гасићу, или Гасицу),

све ово што представља крајњу беду старчевичевске нељудскости, па и новије шешељевске глупости и четнитлука и усташлука, бенјамин-калајевског успостављања новог језика,

и све што представља књигоцид, убијање комуникације, премеравање лобање заради утврђивања аријевског порекла,

ви све то лепо баците преко главе. Можете успут промрсити: "Мичи гомна!".

Одбаците све што представља подвајање. Јер то је фашизам.

Усвојите неки свој детектор за гомна. "Shit-detector" по E. Hemingway-у. И не замарајте се сличним бедастоћама, бавите се комуникацијом.

[Edited at 2014-12-25 17:23 GMT]
Collapse


 
Miroslav Jeftic
Miroslav Jeftic  Identity Verified
Local time: 12:35
Member (2009)
English to Serbian
+ ...
:) Dec 26, 2014

Dusan M wrote:

Ja nikad čuo niti video. Morao sam da proverim na guglu šta tačno znači, mada sam pretpostavio..


Isto i ovde, nikad čuo za tu reč. Nije ni čudo što je se "odriču".


 
Aleksandar Gasic
Aleksandar Gasic
Montenegro
Local time: 12:35
English to Serbo-Croat
+ ...
TOPIC STARTER
hvala Dec 27, 2014

Ipak znači nisam zablesavio potpuno. U suštini, malo mi je zasmetalo tako olako "gađanje" tvrdnjama, koje se onda uzimaju kao potvrđena osnova za dalje. Doduše, ni prvi ni posljednji put.

 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Koštovnik: srpska ili hrvatska riječ?


Translation news in Serbia





Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »