14.1 inch tercüme işleri için yeterli mi
Thread poster: Aydın Bulut
Aydın Bulut
Aydın Bulut
Türkiye
Local time: 20:08
Arabic to Turkish
Mar 5, 2020

Kitap tercümesi ve metin tercümeleri yapıyorum ekranı ikiye bölmek icap ediyor. Bu ihtiyaçlara uygun bir laptop ekran boyutu nedir?

Recep Kurt
Recep Kurt  Identity Verified
Türkiye
Member (2011)
English to Turkish
+ ...
17'' oldukça iyi Mar 5, 2020

Yüksek çözünürlüklü 13'' bir bilgisayar almıştım ama onda çalışmak işkenceydi.
Şu anda 17'' ekranlı bir tane kullanıyorum, oldukça rahat.
İmkânınız varsa 17'' ekran tavsiye ederim.
Mağazalardaki demo bilgisayarlara göz atın, daha iyi fikir sahibi olursunuz.

Özgür Salman

betül asiye karpuzcu
betül asiye karpuzcu  Identity Verified
Turkish to English
+ ...
harici ekran Mar 5, 2020

naçizane benim tavsiyem, evde çalışmak için ayrıca bir ekran alın, bilgisayarı ona bağlayın.
hoş ben de bunu yapacağım diye taşıması kolay, hafif, güçlü, bataryası uzun süre giden bir bilgisayar aldım, ama hala ekran alamadım oda oda gezerek çalışıyorum evde...
evdeki televizyona bile hdmi ile bağlanıyor aslında üşenip onu bile yapmıyorum kısacası hafif, ergonomik, kolay taşınır ol
... See more
naçizane benim tavsiyem, evde çalışmak için ayrıca bir ekran alın, bilgisayarı ona bağlayın.
hoş ben de bunu yapacağım diye taşıması kolay, hafif, güçlü, bataryası uzun süre giden bir bilgisayar aldım, ama hala ekran alamadım oda oda gezerek çalışıyorum evde...
evdeki televizyona bile hdmi ile bağlanıyor aslında üşenip onu bile yapmıyorum kısacası hafif, ergonomik, kolay taşınır olması, laptop için ekrandan daha önemli. evde çalışacaksanız televizyona bile bağlanıyor...her türlü alacağınız laptopun ekranı bir TV ekranı kadar nasılsa olamayacak.
Collapse

Özgür Salman

Aydın Bulut
Aydın Bulut
Türkiye
Arabic to Turkish
TOPIC STARTER
15.6 yeterli mi Mar 5, 2020

betül asiye karpuzcu wrote:

evdeki televizyona bile hdmi ile bağlanıyor aslında üşenip onu bile yapmıyorum kısacası hafif, ergonomik, kolay taşınır olması, laptop için ekrandan daha önemli. evde çalışacaksanız televizyona bile bağlanıyor...her türlü alacağınız laptopun ekranı bir TV ekranı kadar nasılsa olamayacak.

15.6 yeterli mi o zaman

Çağatay Duruk
Çağatay Duruk  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
ekran bölüyorsanız çift monitör düşünün Mar 5, 2020

Çoğunlukla evde veya bir ofiste çalışıyorsanız çift monitör seçeneğini değerlendirmenizi öneririm. Uzun süredir böyle çalışıyorum, hem iş verimi hem de ergonomi bakımından bunun en iyi çözüm olduğunu düşünüyorum. Çift monitör dediğim de, dizüstü bilgisayara harici bir monitör bağlamak ve çalışırken ikisini de kullanmak demek oluyor. Eğer ben bunu yapamam, illa ki ekran bölerek çalışmam gerek diyorsanız da, mümkün olan en büyük monitörlü bilgis... See more
Çoğunlukla evde veya bir ofiste çalışıyorsanız çift monitör seçeneğini değerlendirmenizi öneririm. Uzun süredir böyle çalışıyorum, hem iş verimi hem de ergonomi bakımından bunun en iyi çözüm olduğunu düşünüyorum. Çift monitör dediğim de, dizüstü bilgisayara harici bir monitör bağlamak ve çalışırken ikisini de kullanmak demek oluyor. Eğer ben bunu yapamam, illa ki ekran bölerek çalışmam gerek diyorsanız da, mümkün olan en büyük monitörlü bilgisayarı alın bence, veriminiz daha iyi olur. Ancak bilgisayar monitörü büyüdükçe ağırlığı da artıyor, bu sefer de, eğer dışarıda bir yerlerde çalışıyorsanız taşıma sorunları ortaya çıkıyor. 15.6 inç benim kullandığım boya yakın. Dışarıda olduğumda ve ekran bölmek gerektiğinde zorlanıyorum, ama bunun dışında rahat bir çalışma sunuyor. Ancak kesinlikle uzun süre taşınamıyor.Collapse

Özgür Salman

Ali Bayraktar
Ali Bayraktar  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
English to Turkish
+ ...
Bir kaç öneri Mar 6, 2020

Ben üç alternatif öneriyorum

Birincisi
- 1 tane ekran boyutu önemli olmayan bir laptop
- 2 tane 24 inç monitör
- Bu bağlantıdaki ürün

Bu yöntemde laptop'u monitörlere bağlıyorsunuz, sonra kapağını kapatıyorsunuz (ayarlarından kapak kapanınca bir şey
... See more
Ben üç alternatif öneriyorum

Birincisi
- 1 tane ekran boyutu önemli olmayan bir laptop
- 2 tane 24 inç monitör
- Bu bağlantıdaki ürün

Bu yöntemde laptop'u monitörlere bağlıyorsunuz, sonra kapağını kapatıyorsunuz (ayarlarından kapak kapanınca bir şey yapma seçmeniz lazım) aynı bir bilgisayar kasası dışarıdan klavye fare ve monitörlerle kullanıyorsunuz.

İkincisi
- 1 tane güçlü bilgisayar kasası (pro yani iş için olanlardan)
- 3 tane 24 inç monitör
- Bu bağlantıdaki ürün

Bu yöntemde normal güçlü bir masaüstü bilgisayar kasası alıyorsunuz. Vatan bilgisayarda birleştiriyorlar istediğiniz şekilde.
Sonra onu bu monitörlere bağlıyorsunuz.

Üçüncüsü
- 1 tane ekran boyutu 17 inç olan oyun amaçlı laptop (güçlü bir laptop)
- 1 tane 27-32 inç civarı hem tv hem monitör olarak kullanılabilen bir akıllı tv
- Bu bağlantıdaki ürün

Bu yöntemde zaten monitör olmadan da profesyonel anlamda işinizi her türlü görecek bir laptop alıyorsunuz. Sonra tv boyutlarındaki ekranı çalışma masanız veya yakınıza standa takıyorsunuz. Büyük veya çift ekran ihtiyaç duyduğunuzda laptopunuzu o monitöre takıyorsunuz.
Ekran olmadığında da doğa resimleri videoları ya da müzik klipleri çalan bir tv olarak kullanabilirsiniz. İnternet veya uydudan da tv izleme amaçlı kullanabilirsiniz.
Bu işte ergonomi yani rahat etmek çok önemli.

Çok monitör önermiyorum. Ben altılı stand yaptım (sadece çeviri değil başka araştırma işleri için de gerekiyordu). Bir sürü ekran yorucu oluyor. En ideali 3 ekran ve bunları "extend" yani uzatarak kullanın.
Bir kutuyu birinci ekranda tutup 3'e taşıyacak şekilde yani. Hepsi aynı anlamsız olur.

Stand alırken fabrikasyon markalar almayın. Parça ekleme, modifikasyon yapamazsınız.
Dark falan fabrikasyondur. Modifiye edemezsiniz.
yerel üreticileri tercih edin. Modifiye edebilirsiniz.

Aslında arkasında VESA (dört stand deliği) olan her TV'yi bir standa monte edebilirsiniz.

Önerilerim bunlar...

Kolay gelsin

M. Ali
Collapse

Özgür Salman

ATIL KAYHAN
ATIL KAYHAN  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
Göreceli Mar 12, 2020

Bence bu ekran boyutu göreceli bir konudur. Yeterli olup olmadigina sonunda siz karar vereceksiniz. Ben standard bir notebook ekraninda çalisiyorum. Tüm Internet ve PC islerimi bu notebook ile yapiyorum. Öte yandan, akilli telefon ile Internete girip islem yapanlar var. Ben bunu yapmiyorum çünkü telefonun ekrani bu isler için bana çok küçük geliyor. Telefonumu sadece telefon olarak kullaniyorum, diger isler için ise notebook kullaniyorum. Tanidigim bir kisi isyerinde desktop ... See more
Bence bu ekran boyutu göreceli bir konudur. Yeterli olup olmadigina sonunda siz karar vereceksiniz. Ben standard bir notebook ekraninda çalisiyorum. Tüm Internet ve PC islerimi bu notebook ile yapiyorum. Öte yandan, akilli telefon ile Internete girip islem yapanlar var. Ben bunu yapmiyorum çünkü telefonun ekrani bu isler için bana çok küçük geliyor. Telefonumu sadece telefon olarak kullaniyorum, diger isler için ise notebook kullaniyorum. Tanidigim bir kisi isyerinde desktop bilgisayarinda kocaman bir HD TV ekrani kullaniyordu (takribi 55" gibi). Tercihler kisiye aittir.Collapse

Aydın Bulut
Aydın Bulut
Türkiye
Arabic to Turkish
TOPIC STARTER
Windows mu Mac mi Apr 20, 2020

Windows mu Mac mi daha iyi olur tercüme için?

ATIL KAYHAN
ATIL KAYHAN  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
Mac Apr 21, 2020

Aydın Bulut wrote:

Windows mu Mac mi daha iyi olur tercüme için?

Benim Mac ile ilgili hiç bilgim yok ama forumda asagidaki basligi buldum. Belki başka forum basliklari da vardir.

https://www.proz.com/forum/apple_mac_operating_systems/36283-is_mac_computer_useful_for_translation.html

Emin Arı
Emin Arı  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
Windows mu Mac mi? Apr 22, 2020

Çeviri programlarının neredeyse hepsi (wordfast hariç sanırım) windows tabanlı yazılımlar.

Ben de macbook var, ama memoQ ve Trados için sanal makine üzerinden windows işletim sistemi de var. ikisi birlikte kardeş kardeş iyi geçiniyorlar.

Macbook'un fiyatları oldukça yüksek, ama bir kere aldıktan sonra başınız ağrımaz. 17 inc ekrana bağlayarak çalıştırabiliyorum.

En önemlisi dayanıklılık. 2013 yılında aldığım macbook ha
... See more
Çeviri programlarının neredeyse hepsi (wordfast hariç sanırım) windows tabanlı yazılımlar.

Ben de macbook var, ama memoQ ve Trados için sanal makine üzerinden windows işletim sistemi de var. ikisi birlikte kardeş kardeş iyi geçiniyorlar.

Macbook'un fiyatları oldukça yüksek, ama bir kere aldıktan sonra başınız ağrımaz. 17 inc ekrana bağlayarak çalıştırabiliyorum.

En önemlisi dayanıklılık. 2013 yılında aldığım macbook hala sorunsuz çalışıyor. Kilitlenme, mavi ekran gibi sorunlar yaşamıyorum. SSD olduğu için herhangi bir mekanik sorun da yaşamıyorsunuz. Ekran kalitesi muhteşem. Tek sorun pilinin artık iyice ölmüş olması ve pil değişimi de epey tuzlu. Ayrıca apple servislerinin burnundan kıl aldırmaması da ayrı bir sorun.

Günlük dolar kurları ile macbook almak artık bir hayal gibi. Hani derler ya "o paraya öküz alınır".

Macbook air ile de çalışabilirsiniz, ama harici ekran şart.

Kolay gelsin.
Collapse

Nizamettin Yigit
Nizamettin Yigit  Identity Verified
Netherlands
Local time: 18:08
Dutch to Turkish
+ ...
Büyük ekran Jul 9, 2020

Merhabalar,

Eğer Mac kullanıcısı iseniz, zaten 17 inç artık yok. 16" pro var ama kesenin ağzını hayli açmanız gerekiyor.
2500 -3500 avro arasında.

Ekran seçimlerinde ekran çözünürlüğü çok önemli.
Yıllarca 17" dizüstü kullandıktan sonra, artık daha küçük ekranlarda da çalışılabiliyor. Şu an 15" kullanıyorum.
Ekranı ikiye bölerek çalışabiliyorum.

Ekran dışında asıl dikkat etmeniz gereken bilgisay
... See more
Merhabalar,

Eğer Mac kullanıcısı iseniz, zaten 17 inç artık yok. 16" pro var ama kesenin ağzını hayli açmanız gerekiyor.
2500 -3500 avro arasında.

Ekran seçimlerinde ekran çözünürlüğü çok önemli.
Yıllarca 17" dizüstü kullandıktan sonra, artık daha küçük ekranlarda da çalışılabiliyor. Şu an 15" kullanıyorum.
Ekranı ikiye bölerek çalışabiliyorum.

Ekran dışında asıl dikkat etmeniz gereken bilgisayarın istikrarlı ve sorunsuz çalışması. Bilgisayarınızı bir hırdavatçı dükkanına dönüştürmeden hafızayı meşgul eden birçok program yüklemeden kullanacaksanız uzun yıllar kullanabilmeniz mümkün.

Şimdilerde hem yazım hem de CAT araçlarının çevrimiçi kullanım seçenekleri var. O durumda çevrimiçi mi yoksa eskiden olduğu gibi kendi yazılımlarınızla mı çalışmak istersiniz ona karar vermeniz gerek.

İşlemci ve RAM hafıza ve sabit diskin türü ve hızı bakımından Mac belki daha cazip. Ama işletim sistemi değiştirirken de buna cidden karar vermeniz gerekiyor.

Ben muhtelif marka dizüstü kullandım. Ama Windows kullanıcılar için, işletim sisteminiz Pro değilse, daha sık takılıyor. Şu an kullandığım ACER. Ama bir daha asla bu marka almam. Kullanım ömrünü doldurduğunda, ona göre yine bir Windows ama donanımlı bir cihaz alırım. Bunu aldığımda SSD değildi, kendim SSD alıp değiştirdim. Hızı hayli artsa da ACER merdivenin ortasında bir ürün.

Ekran veya diğer özellikleri bir yana cidden değerlendirmeniz gereken dizüstünün toplam ağırlığı.

Ne kadar donanımlı o kadar iyi
Ne kadar hafif o kadar iyi.
Collapse

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

14.1 inch tercüme işleri için yeterli mi

Translation news in Türkiye

Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »