Linkedin
Thread poster: Adnan Özdemir
Adnan Özdemir
Adnan Özdemir  Identity Verified
Türkiye
Local time: 16:28
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
Jan 21, 2021

Geçmişte Linkedin'e üye olmuşum. Sürekli bildirimler gelmekteydi, sonunda etkinleştireyim bari dedim...

Bu site hakkında kitabi bilgi çok. Linkedin'i aktif kullanan ve "harcadığım zamana değiyor" diyebilecek arkadaşların olup olmadığını merak ettim.

Gereksiz "kariyerci" bir facebook şeysi veya başka bişey mi?

Hastası, kullananı varsa aramızda "pratik yararı benim için şu" diyebilecek birisini arıyorum.

Selam ve sayg
... See more
Geçmişte Linkedin'e üye olmuşum. Sürekli bildirimler gelmekteydi, sonunda etkinleştireyim bari dedim...

Bu site hakkında kitabi bilgi çok. Linkedin'i aktif kullanan ve "harcadığım zamana değiyor" diyebilecek arkadaşların olup olmadığını merak ettim.

Gereksiz "kariyerci" bir facebook şeysi veya başka bişey mi?

Hastası, kullananı varsa aramızda "pratik yararı benim için şu" diyebilecek birisini arıyorum.

Selam ve saygılar

[Edited at 2021-01-21 18:52 GMT]
Collapse

Sarper Aman
Sarper Aman  Identity Verified
Türkiye
Member (2019)
English to Turkish
+ ...
Re: Jan 22, 2021

Merhaba,

Ben alt yazı çevirmeniyim. Linkedin'i bir vitrin olarak kullanıyorum beş yıldır. Sektörle ilgili ne var ne yok, Linkedin'de takip ediyorum. Bağlantılarım çok olmamakla beraber, %99'u çeviri/yerelleştirme/film sektöründen ve yurt dışı kaynaklı. Fuar, konferans, şirket birleşmeleri, yeni çıkan yazılımlar, yeni kurulan dernekler vs. ile ilgili bilgilerin buradan alıyorum. Bu konuda çok faydasını gördüm. Sektör dışı zaman zaman gelen bağlant�
... See more
Merhaba,

Ben alt yazı çevirmeniyim. Linkedin'i bir vitrin olarak kullanıyorum beş yıldır. Sektörle ilgili ne var ne yok, Linkedin'de takip ediyorum. Bağlantılarım çok olmamakla beraber, %99'u çeviri/yerelleştirme/film sektöründen ve yurt dışı kaynaklı. Fuar, konferans, şirket birleşmeleri, yeni çıkan yazılımlar, yeni kurulan dernekler vs. ile ilgili bilgilerin buradan alıyorum. Bu konuda çok faydasını gördüm. Sektör dışı zaman zaman gelen bağlantı tekliflerini kabul etmiyorum, kendim de sektör dışı bağlantı isteği göndermiyorum. Çok paylaşım yapan biri değilim, yapınca da sadece sektörle ilgili paylaşım yapmıyorum. Serbest çalışanım, bir kere güçlü bir yabancı firmadan kurum içi iş teklifi geldi, olmadı. Açılan pozisyonları, genel iş başvurularını, firmaları Linkedin'de takip ediyorum ve arıyorum. Kolay gelsin.
Collapse

Nizamettin Yigit
Nizamettin Yigit  Identity Verified
Netherlands
Local time: 14:28
Dutch to Turkish
+ ...
Dışı cafcaflı Jan 22, 2021

Adnan bey,

Linkedin ortamını uzun süredir takip ediyorum, kullanıyorum. Çok amaçlı olarak kullanıyorum. Öncelikli amacı oradan proje bulmak değil.

Amacım ağımı genişletmek. Ben ister iş bulma ister serbest çevirmen veya danışman olarak müşteri bulma konusunda etkili olduğunu düşünmüyorum.
Proz.com kadar bile değil. Yani proz ile kıyaslandığında devasa kalabalık, bir o kadar da iş dünyası insanları olduğu halde dışının cafc
... See more
Adnan bey,

Linkedin ortamını uzun süredir takip ediyorum, kullanıyorum. Çok amaçlı olarak kullanıyorum. Öncelikli amacı oradan proje bulmak değil.

Amacım ağımı genişletmek. Ben ister iş bulma ister serbest çevirmen veya danışman olarak müşteri bulma konusunda etkili olduğunu düşünmüyorum.
Proz.com kadar bile değil. Yani proz ile kıyaslandığında devasa kalabalık, bir o kadar da iş dünyası insanları olduğu halde dışının cafcafı kadar etkili değil.

Ama iyi, bilgili veya ileriyi gören insan ve işletmelerle tanışma imkanı oluyor. Sonra bunlara bir konu dnışmanız gerekebiliyor. Bu amaçla iyi bir ortam olduğunu düşünüyorum.

Sağlıcakla kalınız
N. Yigit

[Edited at 2021-01-22 12:33 GMT]

[Edited at 2021-01-22 12:34 GMT]
Collapse

ATIL KAYHAN
ATIL KAYHAN  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
LinkedIn Profili Jan 22, 2021

Merhaba,

Ben çok aktif olmasam da LinkedIn kullaniyorum. LinkedIn bildiginiz gibi sosyal aglarin (Facebook, vs) tamamen profesyonel versiyonu. Eger profesyonel bir özgeçmisiniz (CV, resume) varsa bunu LinkedIn profilinizi hazirlamakta kullanarak orada kendinize bir yer edinebilirsiniz. Eger bir özgeçmisiniz yoksa da LinkedIn bunu hazirlamak için size bir vesile olabilir. Tüm profillerde oldugu gibi LinkedIn profiliniz üzerinde de biraz emek ve zaman harcamak gerekiyor am
... See more
Merhaba,

Ben çok aktif olmasam da LinkedIn kullaniyorum. LinkedIn bildiginiz gibi sosyal aglarin (Facebook, vs) tamamen profesyonel versiyonu. Eger profesyonel bir özgeçmisiniz (CV, resume) varsa bunu LinkedIn profilinizi hazirlamakta kullanarak orada kendinize bir yer edinebilirsiniz. Eger bir özgeçmisiniz yoksa da LinkedIn bunu hazirlamak için size bir vesile olabilir. Tüm profillerde oldugu gibi LinkedIn profiliniz üzerinde de biraz emek ve zaman harcamak gerekiyor ama buna degebilir.

LinkedIn bence yararli bir site. Öncelikle orada kendi arkadaslarinizi arayip bulabilirsiniz ve onlarin profesyonel geçmislerine bakabilirsiniz. Tabii onlari dilerseniz ekleyebilirsiniz. Ondan sonra ilginizi çeken kisiler veya özgeçmisler olursa onlari inceleyip vakit geçirirsiniz. Kisilerin geçmiste çalistiklari sirketler, uzmanlik alanlari, halen is durumlari, vs ilginizi çekiyorsa bunlardan dilediklerinize baglanti istegi gönderip ekleyebilirsiniz ve böylece onlarla yazili mesaj yoluyla baglanti kurabilirsiniz. Bazi kisiler profil ayarlarindan bu baglanti veya ekleme seçenegini kapatabiliyorlar, bunu da ekleyeyim. Örnegin, LinkedIn kullanarak is bulan çok insan var. Ya da LinkedIn vasitasiyla eski unutulmus arkadaslarini bulanlar da az degil. Eger bunlarin hiçbiri ilginizi çekmiyorsa o zaman muhtemelen LinkedIn size pek bir sey katmayabilir.

Hemen her yerde oldugu gibi LinkedIn de ayri bir ücretli üyelik opsiyonu sunuyor ama ben hiç kullanmadim ve bence hiç degmez. Bence LinkedIn'in temel avantaji profesyonel özgeçmisinize bu vesile ile bir çeki düzen vermek ve belki yeni online dostlar edinmek. Ayrica, LinkedIn profilleri bildigim kadariyla webde "searchable" yani isimle veya baska bir sekilde arama yapildiginda bulunabiliyor. Dijital platformlarin IN oldugu günümüzde bunlar belki bir avantaj saglayabilir.

https://about.linkedin.com/

Bu link yararli olabilir.

[Edited at 2021-01-22 17:33 GMT]

[Edited at 2021-01-23 08:07 GMT]
Collapse

Adnan Özdemir
Türkiye
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Teşekkür Jan 23, 2021

Zaman ayırıp deneyimlerini paylaşan Sarper Bey, Nizam Bey ve Atıl Bey forumdaşlarıma çok teşekkür ederim. Yeterince aydınlandım sayenizde...

Selma Dogan
Selma Dogan  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
LinkedIn Jan 25, 2021

Merhaba,

Ben de normal üyeyim. Ciddi ve güzel içeriği olan bir yer olduğunu düşünüyorum. Bir takım yerli firmalardan bu kanalla benden bilgi isteyenler oldu. Yabancılardan olmadı.

Bir firmada tanıdığınız bir project manager başka bir firmaya geçtiğinde, terfi ettiğinde veya işten ayrıldığında LinkedIn vasıtasıyla ilk elden haberiniz olur, irtibatınız kopmaz. Bu da pratik bir fayda sayılabilir.

Premium üyelikle ilgili şöy
... See more
Merhaba,

Ben de normal üyeyim. Ciddi ve güzel içeriği olan bir yer olduğunu düşünüyorum. Bir takım yerli firmalardan bu kanalla benden bilgi isteyenler oldu. Yabancılardan olmadı.

Bir firmada tanıdığınız bir project manager başka bir firmaya geçtiğinde, terfi ettiğinde veya işten ayrıldığında LinkedIn vasıtasıyla ilk elden haberiniz olur, irtibatınız kopmaz. Bu da pratik bir fayda sayılabilir.

Premium üyelikle ilgili şöyle bir inceleme var. Altındaki yorumlar da okumaya değer.
https://www.trainingfortranslators.com/2020/09/28/a-month-of-linkedin-premium-the-results/
Collapse

Adnan Özdemir
Türkiye
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Teşekkür Jan 25, 2021

Merhaba Selma Hanım,

zaman ayırıp tecrübelerinizi yazdığınız için size de ayrıca teşekkür ederim.

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Linkedin

Translation news in Türkiye

Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »