Pages in topic:   [1 2] >
Off topic: Virüs geldi, çabuk gel…
Thread poster: Semra Maden-Balamir (X)
Semra Maden-Balamir (X)
Semra Maden-Balamir (X)  Identity Verified
Local time: 19:14
German to Turkish
+ ...
Nov 15, 2005

Fıkra gibi ama gerçek. Ben koptum duyunca…

Bir müh. arkadaşımın telefonu gece yarısı çalar ve arayan o saatte çalışan ortak bir matbaacı arkadaşımız.
Heyecanla şöyle der: „Oğlum çabuk gel, virüs geldi. Çalışmalarımız gidecek!“
Müh. arkadaş sorar: „Ne virüsü, nerden geldi?“
Matbaacı arkadaş, yine heyecanla cevaplar: „oğlum bisikletle geldi,
... See more

Bir müh. arkadaşımın telefonu gece yarısı çalar ve arayan o saatte çalışan ortak bir matbaacı arkadaşımız.
Matbaacı arkadaş, yine heyecanla cevaplar: „oğlum bisikletle geldi, kocaman gözlükleri var!“
:-)

(kastedilen MS-Office programlarındaki office yardımcısıdır)
Collapse

Serkan Doğan
Serkan Doğan  Identity Verified
Türkiye
Local time: 20:14
Turkish to English
+ ...
Biraz nostalji.. Nov 15, 2005

Bilgisayar firmasına müşteri giriyor ve görevli ile dialog şöyle gelişiyor:

Görevli : Buyurun efendim, nasıl yardımcı olabilirim?
Müşteri : Dün aldığım modem arızalı çıktı. Paramı istiyorum.
Görevli : Peki arızası nedir? Telafi edelim.
Müşteri : Bu modem küfrediyor.
Görevli : ???
Müşteri : Dava bile edebilirim.
Görevli : Nasıl yani
Müşteri : Nasıl olacak. bağlanıyorum, basbaya ana avrad küfre
... See more
Bilgisayar firmasına müşteri giriyor ve görevli ile dialog şöyle gelişiyor:

Görevli : Buyurun efendim, nasıl yardımcı olabilirim?
Müşteri : Dün aldığım modem arızalı çıktı. Paramı istiyorum.
Görevli : Peki arızası nedir? Telafi edelim.
Müşteri : Bu modem küfrediyor.
Görevli : ???
Müşteri : Dava bile edebilirim.
Görevli : Nasıl yani
Müşteri : Nasıl olacak. bağlanıyorum, basbaya ana avrad küfrediyor.
Görevli : Olamaz efendim
Müşteri : Oluyo!!! (iyice kızmış)
Görevli : Ama bu cihazın teybi hoparlörü filan yok.
Müşteri : Oluyo diyosam oluyo işte

Bu şekilde yaklaşık 10 dk. devam eden hararetli konuşma sonunda, iyice bağlantı-kullanım detaylarına filan inen görevli, sonunda 0 8222 XXX XX XX diye girmesi gereken bağlantı ayarlarında, vatandaşın 0 822 bölümünü yazmadığı, dolayısıyla alan numarasından sonraki numaranın isabet ettiği şanssız bir sabit telefon kullanıcısını bütün gece arayıp elektronik seslerle canından bezdirerek küfür ettirdiği; küfründe doğal olarak bilgisayarın hoparlöründen geldiği ortaya çıkıyor.

--

Bir IBM müşterisi:" İlk disketi sürdüm. İkincisini sürerken çok zorlandım. Üçüncüsü asla içeri girmiyor."

--

Novell Netware'in ünlü hikayesi:
NetWare: Buyrun SysOp.
Adam: Bilgisayarın kahve taşıyıcısı kırıldı. Garanti kapsamındayım, ne yapmam lazım?
Netware: Kahve taşıyıcı mı?
Adam: Evet bilgisayarın önündeki!
Netware: Pardon anlamakta güçlük şekiyorum. Bu kahve taşıyıcıyı nereden aldınız. Promosyon falan mı? Üzerinde bir marka var mı?
Adam: Bilgisayarla birlikte geldi. Promosyon olup olmadığını bilmiyorum. Üzerinde 24X yazıyor. **(Bahsedilen cihaz CD player olur, 24X herkes için çok şey ifade etmeyebilir diye...)

--

Yeni aldığım bilgisayar çalışmıyor diye Dell firmasını arayan kadın sürekli "Ayak pedalına basıyorum basıyorum makinadan hiç ses gelmiyor" demiş. Ayak pedalı dediğinin fare oldugu ortaya çıkmıs.

--

Bir IBM müşterisi dökümanı yazıcıya aktaramadığından şikayet etmiş. "Bilgisayar yazıcıyı görüyor mu?" sorusuna karşılık "Ekranı yazıcıya doğru çevirdim ama hala görmüyor" cevabını vermiş.

--

Dell şirketinin bir müşterisi bilgisayarının faks çekememesinden şikayet etmiş. 40 dakikalık bir telefon görüşmesi sonucunda adamın kağıdı monitöre dayayıp "Gönder" tuşuna bastığı ortaya çıkmış.

--

İki yıl kadar önce bir iş için arkadaşın bilgisayar dükkanına gitmiştim.Adamın biri geldi elinde bilgisayarın kasası cd-rom' gösterek;
-Bilgisayarın içinden çıkan fincan tutacağı kırıldı dedi.

--

Disklerinin hatalı olduğunu savunan müşteriye "diskleri satıcıya yollayin" denmiş. Satıcının eline geçen mektuptan disklerin fotokopileri çıkmış.

--

Bir müşteri, üzerinde "toz koruyucu" olduğunda fareyi kullanmakta gucluk şektiğinden dert yanmış. Toz koruyucu dediğinin farenin plastik paketi olduğu ortaya çıkmış.

--

Compaq "Press any key" komutunu "Press return key" şekline dönüştürmeyi düşünüyor. Neden? "Any" tuşu nerede sorusuna cevap vermekten baygınlık gelmiş.
Collapse

Özden Arıkan
Özden Arıkan  Identity Verified
Germany
Member
English to Turkish
+ ...
Miikrop o mikrop Nov 15, 2005

Adam haklı bence, hakikaten virüs gibi illet bir şey o, görüldüğü yerde kaldırılıp atılması lazım, MS'nin bütün insanlığa karşı olduğunun bir numaralı kanıtı... ay illet oluyorum, n'apayım

Semra Maden-Balamir wrote:

Matbaacı arkadaş, yine heyecanla cevaplar: „oğlum bisikletle geldi, kocaman gözlükleri var!“
:-)

(kastedilen MS-Office programlarındaki office yardımcısıdır)

Semra Maden-Balamir (X)
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
hahaa.. Nov 15, 2005

Özden, evet sinir şey, ama deaktive edebilirsin.
Adres: http://office.microsoft.com/tr-tr/assistance/HP051889721055.aspx

Aksine, ben de MS’un ürünlerinin ve genel olarak Windows’un çok kullanışlı olduğunu iddia ediyorum. Open Source ürünler, Unix, Solaris, Linux işletim si
... See more
Özden, evet sinir şey, ama deaktive edebilirsin.
Adres: http://office.microsoft.com/tr-tr/assistance/HP051889721055.aspx

Aksine, ben de MS’un ürünlerinin ve genel olarak Windows’un çok kullanışlı olduğunu iddia ediyorum. Open Source ürünler, Unix, Solaris, Linux işletim sistemleri hikaye, sadece bir takım „freak“lere hitap ediyor. Adamlar iyice abartmış olayı, dosyaları sen ben gibi „Bilgisayarım“ veya „Belgelerim“ klasöründen değil, shell/dos üzerinden komutlarla açıyorlar.
Collapse

Selcuk Akyuz
Selcuk Akyuz  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
güvenlik meselesi Nov 16, 2005

Serkan sağol, en çok buna güldüm

Serkan Dogan wrote:

Yeni aldığım bilgisayar çalışmıyor diye Dell firmasını arayan kadın sürekli "Ayak pedalına basıyorum basıyorum makinadan hiç ses gelmiyor" demiş. Ayak pedalı dediğinin fare oldugu ortaya çıkmıs.

Arada bir böyle gülmek iyi geliyor tabii ama ben Semra'nın konu başlığını görünce eyvah dedim, birinin dosyaları uçar şimdi, uçmasa da kaç gün sürer bilinmez çabalarla bilgisayar formatlanacak, tabii önce dosyaların yedeği alınacak, sonra baştan windows, tüm programlar kurulacak, ayarlar yapılacak, üff uzun iş yani..

İtiraf ediyorum klavyeye elimi ilk sürdüğüm yıllarda, yani 92 veya 93'te ben virüsü cidden canlı bir organizma sanıyordum Neyse o günler geride kaldı diyemeyeceğim, çünkü virüsler dışında da bir sürü güvenlik sorunu var şimdi.

Ben bu konuda alabileceğim her türlü önlemi aldım sanıyorum. Ama hiç belli olmaz, yarın öbür gün ben de virüs bulaştı yandım anam diye ağlayabilirim

Aldığım güvenlik önlemlerine gelince:

Windows XP Professional + SP2 + önemli güncellemeler
Outpost Firewall
NOD32 Antivirus
Ad-Aware SE Professional + Ad-Watch SE Professional
Microsoft AntiSpyware

Peki sizin aldığınız önlemler neler?

Serkan Doğan
Serkan Doğan  Identity Verified
Türkiye
Turkish to English
+ ...
Güvenlik Nov 16, 2005

Ben Zone Alarm + Spybot + Spyware + bazı online sistem taramalarını kullanıyorum. Ama daha önemlisi, her siteye girmiyor, bilmediğim dosyaları indirmemeye çalışıyorum
Yine de bizim ihtiyarın artık bir format yeme zamanı gelmedi değil

Selcuk Akyuz wrote:

Nizamettin Yigit
Nizamettin Yigit  Identity Verified
Netherlands
Dutch to Turkish
+ ...
Sabır Nov 16, 2005

Selcuk Akyuz wrote:
....

Şunları ben hep yapıyorum. Hele de sonuncuyu.
- Bu yeni spyware programların allengirli çeşitlerini de kullanmıyorum. AVG-Antivirüsün vakt-i zamanındaki ücretsiz sürümünü kullanıyorum. Onlar eski kullanıcılara ücretsiz servise devam ediyorlar. Bekçiliğinden de memnunum.
- Oyun, animasyon, eğlence siteleri, ve bilimum sitelere girmem bilgisayar ile oyun oynamam.
- bilgisayarı bir müzik vs indirme aleti olarak kullanmam.
- ücretsiz programlardan indiren sayısı hayli yükselmemiş olanı indirip denemem.
- reklam karşılığı "hosting" ile bedava web sitesine ve bilimum benzerlerine girmem girmişsem farkettiğimde tüyerim.
- bilgisayarımı düzenli olarak güncellerim.
- bilgisayarımı düzenli olarak formatlayıp yeniden kurmam. mümkünse bunu ta ki arıza verinceye kadar yapmam.
- bilgileri ve kullandığım programları iilave bir hard diskte yedeklerim... hani bir fıkra vardı ya "Yakılacak evrakları önce fotokopi edin de yakın dediği gibi" bende mevcut dosyaların bir kopyası mutlak vardır

- En önemlisi de eğer bilgisayarımda bir sorun veya yavaşlama vs var ise acele etmem sabırlı olurum. Zira benim sabırlı olmam mümkün, bilgisayarın değil

Semra Maden-Balamir (X)
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
benim "önlemciklerim"... Nov 16, 2005

Birden fazla antivirüs programı yüklendiğinde, bunların hiç birinin doğru sonuç vermediğini duymuştum. Sadece bir tanesini yükleyip çalıştırmanın en mantıklısı olduğu söyleniyor.

Aldığım önlemler sizlerinkine çok yakın. Fakat keyfime çok düşkün olduğumdan, bazen pc’nin başında bazen de notebook’la çalışıyorum. Network bağlantısı olduğundan üşenmeyip her aksam dosyaları ka
... See more
Birden fazla antivirüs programı yüklendiğinde, bunların hiç birinin doğru sonuç vermediğini duymuştum. Sadece bir tanesini yükleyip çalıştırmanın en mantıklısı olduğu söyleniyor.

Aldığım önlemler sizlerinkine çok yakın. Fakat keyfime çok düşkün olduğumdan, bazen pc’nin başında bazen de notebook’la çalışıyorum. Network bağlantısı olduğundan üşenmeyip her aksam dosyaları karşılıklı güncelleştiriyorum. Bununla da yetinmeyip belli aralıklarla backup alıyorum.
Bu aralar iki büyük proje üzerinde çalıştığım için, gün içinde yaptığım çalışmaları akşamları bir de maille kendime yolluyorum. Hızımı alamıyorum gördüğünüz gibi Bir şekilde kaybolcaklar diye ödüm kopuyor.
Collapse

Özden Arıkan
Germany
Member
English to Turkish
+ ...
Where is "any key"? (And, where are "many keys"?) Nov 16, 2005

Serkan'ın bahsettiği soru,

Serkan'dan

Compaq "Press any key" komutunu "Press return key" şekline dönüştürmeyi düşünüyor. Neden? "Any" tuşu nerede sorusuna cevap vermekten baygınlık gelmiş.

SSS'lere geçmiş zaten

Compaq FAQ: Where do I find the "Any" key on my keyboard? (FAQ2859)

The term "any key" does not refer to a particular key on the keyboard. It simply means to strike any one of the keys on your keyboard or handheld screen.

Gülüyoruz, iyi hoş da, bütün bunlarda kullanıcıya yönelik metinleri berbat bir dille yazan mühendislerin ve aynı berbatlıkta yapılan çevirilerin hiç payı yok mu? Tabii yazarlık, çevirmenlik gibi işlere aslında ne kadar kallavi bir bütçe ayırmak gerektiğini asla akıl edemeyen iş sahiplerinin de, hatta "de" fazla oldu belki.

Pardon, virüslerden korunma konusuna mı geçmiştik? Efendim, gerek yok... Türk toplumunun güçlü aile yapısı ve değerlerine bağlılığı, onu bilgisayar virüslerinden de korur zaten... evvelallah!

[Edited at 2005-11-16 15:34]

ilker ingiz
ilker ingiz
Türkiye
German to Turkish
+ ...
Türk aile yapısı Nov 17, 2005

Kesinlikle katılıyorum. Türklere bir şey olmaz. AIDS bile biz Türklere bulaşmıyorsa bilgisayar virüsü nedir ki? Yeter ki dış mihrakların örf ve adetlerimizi bozmasına izin vermeyelim. Eski bayramlar da daha güzeldi zaten.

Nizamettin Yigit
Netherlands
Dutch to Turkish
+ ...
tekno tebrikler Nov 17, 2005

Tonton'un bayram vurgusu güzel. Şu bilgisayar ve benzeri teknoloji geleliberi aile ziyareti bile sona eriyor bırak eş dost ziyaretini.

Eskiden bayramda gidilmeyen eve bayram ertesinde mutlak daha uzun bir ziyaret olurdu. Şimdi durum şöyle:

100 bin Türk yaşayan bir yerdeyim. Hayli insanla tanışıyr ve sosyal olaylarda bir araya geliyoruz...

Ancak bayram ziyareti sayısı: 3, misafir sayısı 0.

Yaptığım iş çevirmenlik. Doğru dü
... See more
Tonton'un bayram vurgusu güzel. Şu bilgisayar ve benzeri teknoloji geleliberi aile ziyareti bile sona eriyor bırak eş dost ziyaretini.

Eskiden bayramda gidilmeyen eve bayram ertesinde mutlak daha uzun bir ziyaret olurdu. Şimdi durum şöyle:

100 bin Türk yaşayan bir yerdeyim. Hayli insanla tanışıyr ve sosyal olaylarda bir araya geliyoruz...

Ancak bayram ziyareti sayısı: 3, misafir sayısı 0.

Yaptığım iş çevirmenlik. Doğru dürüst dışarıda zaman harcamıyorum. E tabi ya eski bayramlar güzel olur... Eski insanla güzeldi azizim eski insanlar.

Bilgisayarda oturup bir bayram e-maili attık diye bütün bir yıl aramıyor insanlar... Yani virüsün en son geldiği yer bilgisayarlar... Geliyor ve gözümüzün önünde ben sizi de davranış olarak 20 yıl önce ziyaret etmiştim diyor. Ancak benimle yaşamayı seçmiştin. Şimdi al en son yoldaşın PC ni elinden alıyorum...
Collapse

Baybars Araz
Baybars Araz  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
ek bilgi... Nov 17, 2005

Xola wrote:

...Gülüyoruz, iyi hoş da, bütün bunlarda kullanıcıya yönelik metinleri berbat bir dille yazan mühendislerin ve aynı berbatlıkta yapılan çevirilerin hiç payı yok mu?

Bu bilgisayar komutlarını genelde mühendisler yazmaz, çünkü yazılım geliştirme bölümlerinde ağırlıkla garibim Pakistanlılar, Hintliler, Koreliler filan çalışır... Komutlara isim verilmesi işi için yazılım firmaları içinde özel olarak çalışan gruplar vardır...

Özden Arıkan
Germany
Member
English to Turkish
+ ...
Re. Ek bilgi Nov 18, 2005

Şahsi kanaatimce Pakistanlı, Koreli, gariban ve mühendis, birbirini dışlayan kategoriler değil. Teknik personelin metin üretme işiyle görevlendirilmesi ve profesyonel teknik yazarlık ise birbirini dışlayan kategoriler.

Semra Maden-Balamir (X)
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
bilg. oyunlarına ilişkin... Nov 19, 2005

Nizamettin Yigit wrote:
....
- Oyun, animasyon, eğlence siteleri, ve bilimum sitelere girmem bilgisayar ile oyun oynamam....

Çok sert prensipleriniz var. Bence bir deneyin, “solitaire” deşarj olmak için birebir.
Hiç unutmuyorum, bir simültane çeviri sırasında yan kabinde Almanca-İngilizce çeviri yapan bir hatun oturuyordu, kongre boyunca çeviri yaparken bir yandan da aralıksız oyun oynadı:-)

[Edited at 2005-11-19 19:44]

Nizamettin Yigit
Netherlands
Dutch to Turkish
+ ...
Oyuncu da olma oyunsuz da kalma Nov 19, 2005

Semra Maden-Balamir wrote:

Nizamettin Yigit wrote:
....
- bilgisayar ile oyun oynamam....

Çok sert prensipleriniz var. Bence bir deneyin, “solitaire” deşarj olmak için birebir.
Hiç unutmuyorum, bir simültane çeviri sırasında yan kabinde Almanca-İngilizce çeviri yapan bir hatun oturuyordu, kongre boyunca çeviri yaparken bir yandan da aralıksız oyun oynadı:-)

[Edited at 2005-11-19 19:44]

Eskiden yaho games'de Literatti veya Satranç oynardım. Literattiyi deneyin sevmeniz mümkün. Bir çevirmen oyunu...!Ancak yılda sayılıdır defa yani.. Yaklaşık 2 yıldır siftah etmedim desem yalan olmaz...:)

Oyun tarafını kızımla geçiriyorum. Hem o prensip falan takmıyor.. Gelip zorla kaldırıyor..:)

Şimdi yerini bilmiyorum ama evde oyun kağıdı var. İskambil falı dedikleri o oyunu kağıt ile yapmayı daha çok seviyorum....

Pages in topic:   [1 2] >

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Virüs geldi, çabuk gel…

Translation news in Türkiye

Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »