To see the desired glossary, please select the language and then the field of expertise.

• Search
          • Term
            • tie-break
          • Definition(s)
            • Tie-break (ang. tie-breaker - przełamanie remisu) - rodzaj dogrywki w grach sportowych, w których nie jest dopuszczalne zakończenie meczu remisem, takich jak tenis ziemny i siatkówka. Wikipedia - by M.A.B.
          • Example sentence(s)
            • W obecnych zasadach gry w siatkówkę tie-breakiem nazywa się piąty set meczu, którego stan po 4 setach wynosi 2:2. Tie-break jest zwykle krótszy niż zwykły set, bowiem rozgrywa się go do 15 punktów (zwykły set do 25) z różnicą co najmniej dwóch punktów. W przypadku równowagi 14:14 gra jest kontynuowana aż do uzyskania różnicy 2 punktów (16:14, 17:15, etc.) - Wikipedia by M.A.B.
            • W tenisie tie-break został wprowadzony w połowie lat 70. ubiegłego wieku, na wniosek Jamesa van Alena jako trzynasty, decydujący gem w secie w którym doszło do wyniku 6:6. Wcześniej w takiej sytuacji grano do dwóch gemów przewagi - 8:6, 9:7, itd., co często bardzo przedłużało mecze czyniąc je niewygodnymi do transmitowania na żywo. Tie-breaka, a w konsekwencji całego seta wygrywa zawodnik który pierwszy uzyska w nim 7 punktów i jednocześnie ma co najmniej 2 punkty przewagi nad przeciwnikiem. W przeciwnym razie gra toczy się dalej, aż do uzyskania 2 punktów różnicy. - Wikipedia by M.A.B.