Adana Alparslan Türkeş Science and Technology University ATU

Name Adana Alparslan Türkeş Science and Technology University
Abbreviation ATU
Organization Type School
Website https://www.atu.edu.tr/
Contact Phone 0 (322) 455 00 00
Address Balcalı District, Catalan Street No: 201/1 01250 Sarıçam
City Adana
Country Turkey
Description Misyonumuz; Bilginin, bilimsel üretim-tüketim döngüsü içinde yeniden üretilip tüketildiği bilinciyle; eğitim ve öğretim amaçları yanında araştırmak, öğretmek; toplumun tüm katmanlarına ve evrensel bir anlayışla insanlığa hizmet etmektir. Vizyonumuz; Yenilikçi, üretken, güvenilir ve uluslararası bir üniversite olmaktır. Kalite Hedefimiz; Üniversitemiz eğitim-öğretim, bilimsel araştırma ve topluma hizmet alanlarında etkin, verimli; ulusal ve uluslararası bilinirliği ve akademik saygınlığı hedeflemiş, tüm paydaşları ile birlikte sürekli iyileştirmeyi benimsemiştir.
Admission Criteria Does not have admission criteria (or not applicable).

Training Does not offer training.

Credential Offers credential(s).

If you have any additional or missing information on this organization, or if this record needs to be updated, please contact site staff via support request with the details. Thank you for helping to keep the database accurate.

ProZ.com store image

Wordfast Pro

Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

More info »

ProZ.com store image

SDL Trados Studio 2021 Freelance

The leading translation software used by over 270,000 translators.

SDL Trados Studio 2021 has evolved to bring translators a brand new experience. Designed with user experience at its core, Studio 2021 transforms how new users get up and running and helps experienced users make the most of the powerful features.

More info »

Your current localization setting

Galician

Select a language

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Procura de termos
  • Traballos
  • Foros
  • Multiple search